Data, data, data. Kdo je umí firmám zpracovat tak, aby na nich vydělaly, je na pracovním trhu král. Dostat se k datovým analytikům je ale právě proto velmi obtížné.
Datová analytika, algoritmické obchodování, ale třeba také meteorologie. To jsou nyní podle lovců hlav ty nejlukrativnější obory na pracovním trhu. Společné mají jedno: sdružují lidi, kteří umějí číst a analyzovat velké datové soubory. Zvláště poptávaná je pak kombinace „nerdů“ s komunikačně zručnými lidmi, kteří dokážou data také vysvětlit ostatním a zjištěné poznatky implementovat do lepších obchodních výsledků. Kvůli vysoké poptávce zaměstnavatelů je však o podobné typy na trhu velká nouze. „Hledáme datové vědce například pro mobilní operátory, banky, logistické společnosti, IT firmy i rychloobrátkový sektor. S postupující digitalizací lze ale říci, že datové analytiky začínají hledat vlastně veškeré obory a odvětí, což tyto experty činí ještě žádanějšími a nedostatkovějšími,“ vysvětluje headhunterka Tereza Černá ze společnosti R4U, která se na lov datových analytiků mnoho let specializuje.
Větru a dešti neporučí, ale dovedou je předvídat
Trendem nejen v české energetice je vznik společností, které provozují soláry, vodní či větrné elektrárny. Tito zaměstnavatelé hledají nejen techniky na „hardware“, tedy provoz a údržbu samotného zařízení, ale i šikovné obchodníky, a také celé týmy analytiků, kteří množství dat o zdrojích, výrobě a distribuci energií vyhodnocují. „Rádi zaměstnáváme lidi s analytickým a logickým myšlením, na čemž lze v mnohém stavět. Jejich nedostatek je evidentní, projevuje se zrušení povinné maturity z matematiky a mnoho absolventů neovládá ani základní funkce v excelu,“ přibližuje Ondřej Doležal, majitel energetické společnosti Envys. Velmi žádaní jsou v oblasti energetiky meteorologové, kteří též pracují s obrovským množstvím dat. V součinnosti s dalšími specializacemi pak energetická společnost může efektivně plánovat, kdy bude kvůli studenému počasí či zatažené obloze dobré nakupovat, kdy naopak díky slunečnému počasí prodávat apod. Taková společnost se pak samozřejmě může mnohem lépe připravit i na mimořádné živelní události typu záplavy.
Když na burze obchodují roboti
Romantické představy o burzovních obchodnících jako charismatických, ale bezcharakterních vlcích z Wall Street mají málo společného s dnešní situací. Algoritmické obchodování, neboli také automatizovaný obchod, black-box trading či algo-trading, zvládají z velké části technologické nástroje samy. Bez lidského faktoru se však neobjedou, a právě to je parketa pro lovce hlav, aby tyto fundované lidi zaměstnavatelům nalezli. „Jedná se o velmi specifický mix burzovního obchodníka a špičkového datového analytika. Zjednodušeně řečeno, algoritmy vymyslí umělá inteligence, ale člověk jejích služeb využije k uzavření obchodu,“ přibližuje Tereza Černá. „Opět se jedná o „nerdy“, tedy matematické a statistické nadšence, typicky to jsou „hračičkové“ z matfyzu, vysokých technických učení, ale také třeba absolventi teorie her.“