Nabízené nástupní platy se v srpnu zvýšily u pozic v přepravě zboží, supportu IT, či finančního kontrolingu. Vyšší odměnu ale dostali i lidé balící zásilky. Tam například firmy nabídly o 9,5 tisíce korun více než tomu bylo v červenci. Vyplývá to z údajů portálu JenPráce.cz, který v srpnu nabídl téměř 25 tisíc pracovních pozic.
Minimální nabízená odměna vzrostla v srpnu nejvíce pozici tzv. disponenta dopravy, tedy člověka, který se stará o zajištění, řízení přepravy a vyhledávání optimálního řešení přepravy zboží včetně plánování vhodné trasy a vytíženosti jednotlivých vozidel. Disponenti dopravy získali v srpnu nástupní platy o 41 procent vyšší než v červenci. O průměrně 38 procent si polepšili i finanční analytici, o 36 procent pak zaměstnanci vykonávající finanční kontroling. O 27 procent více nabídly firmy v srpnu supportu IT a o 24 procent lidem majícím na starost balení zásilek. „Z vývoje nabízených nástupních platů je vidět, že zaměstnance poptávají firmy z e-commerce, které potřebují lidi od řešení dopravy zboží, přes IT support až po balení zásilek,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v srpnu nabídl téměř 25 tisíc pracovních nabídek. „Je třeba dodat, že průměrná reálná mzda ve 2. kvartále v ČR klesala. Růst odměn pro zaměstnance, který je vidět na růstu nominální mzdy tedy stále neporáží inflaci, která se promítá i do reálné mzdy,“ dodala Anna Kevorkyan.
Poměr nabízených brigád v srpnu činil 8,3 %
Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 91,7 % nabízených pracovních nabídek připadalo v srpnu na hlavní pracovní poměr a 8,3 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Loni touto dobou přitom poměr brigád činil téměř 11 procent.
Praha nabídla 18,2 procent veškeré práce
Nejvíce pracovních nabídek připadlo v srpnu tradičně na Prahu, a to 18,2 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 12,4 % následovaný Moravskoslezským krajem s 12,2 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,3 %), Zlínském kraji (3,7 %) a Libereckém kraji (3,8 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 27 % nabídek. Jihomoravský kraj pak nabízel 13,8 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Moravskoslezskému kraji s 9,6 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,6 %), Vysočinu (2,8 %) a Pardubický kraj (3,1 %).
Dělnické profese tvořily 7,6 procent celkové nabídky
Co se týká profesí, v srpnu připadlo 7,6 % nabídek na dělnické profese, 4,4 % na operátory výroby, na prodavače/prodavačku 3,3 %, na obsluhu strojů 2,9 % a na skladníky 2,7 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání. V srpnu stačilo u 34,3 % nabízených pozic základní vzdělání. 33,1 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 28,7 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 3,9 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.
Příspěvku na stravování se v srpnu vyrovnaly finanční bonusy a prémie
Příspěvek na stravování byl v srpnu firmami nabízený v 9 %. Ve stejném poměru ale firmy nabídly i finanční bonusy či prémie. V 7,9 % lákaly firmy dovolenou navíc, 5,7 % tvořil benefit v podobě příspěvku na stavební spoření /pojištění a 5,7 % nabízely firmy přátelské prostředí. „V letošním srpnu vzrostl podíl příspěvku na stavební spoření či pojištění. Loni ho firmy nabízely jen v 4,7 procentech. Po politických kotrmelcích a nejistotě podoby státního spoření je vidět, že tento benefit má stále své místo,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů.