Firmy už nehledají obchodníky, ale IT specialisty a dělníky

Poptávka po obchodnících za posledních pět let klesla více než o polovinu. Nejžádanější profesí dneška je IT specialista. Vyplývá to z obchodních údajů personální agentury Předvýběr.

„Před pěti lety každá druhá hledaná pozice byla obchodní. Poptávka po obchodnících za tu dobu klesla o sedmadvacet procentních bodů,“ říká obchodní ředitel agentury František Boudný. „Důvodem poklesu je jednak větší efektivita firem, kdy s ohledem na náklady se prodeji věnuje méně lidí, i když finančně lépe ohodnocených, a také nástup nových technologií,“ vysvětluje.

S tím souvisí i růst zájmu o „ajťáky“, lidé se specializací na informační technologie patří dneska mezi nejčastěji hledané pozice.

„Vzhledem k tomu, že se ekonomice daří a do Česka přichází i řada nových výrobních firem, významně také roste zájem o výrobní a dělnické profese,“ dodává šéf agentury František Boudný.

Jaký bude trend v příštím roce? „Určitě bude pokračovat přetlak poptávky po IT specialistech a předpokládám i mírný nárůst u manuálních profesí,“ očekává šéf firmy.

Přidej komentář jako první k "Firmy už nehledají obchodníky, ale IT specialisty a dělníky"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*