Hýčkání zaměstnanců? Nezapomínejte na relaxaci

Kolikrát jste již seděli doma na gauči, pojídali pizzu z krabice či křidýlka z fast foodu a sledovali bezduchý seriál v TV, protože jste potřebovali zapomenout na neuvěřitelně stresující situace v práci? Častokrát? A že to vůbec k ničemu nebylo? Nejste v tom sami a proč to tedy nezměnit? Pro zaměstnavatele není totiž nic horšího, než permanentně vystresovaný a demotivovaný zaměstnanec.

V době ekonomického blahobytu je těžké nabrat kvalifikované zaměstnance a udržet ty stávající. Z důvodu chybějících pracovních sil na trhu firmám nezbývá nic jiného, než „lovit“ v konkurenčních řadách. Dochází tak k jejich přetahování, přeplácení a zbytečné zvýšené míře fluktuace. Zaměstnanci nové výzvy v řadě případů rádi přijímají, a to z různých důvodů. Často se tak děje však zbytečně. Stačilo by totiž odbourat co jim na práci vadí a zaměřit se například na benefity.

 

Multisport passy

Různé zaměstnanecké výhody dnes nabízí každá schopnější společnost. Jejich rozmanitost se liší, a to nejen dle oboru podnikání, ale také záleží na firemní kultuře, velikosti firmy a také ekonomické situaci, respektive šikovností HR manažera. Stravenky, mobil, notebook, týden dovolené navíc a sick-day patří k těm nejběžnějším, ale již s nimi nikoho neoslníte. Zaměstnanci bývají pod tlakem a tyto benefity jim kýženou úlevu nepřináší. Vítají však možnosti, jak po práci na prožité situace zapomenout, vyčistit si hlavu, a především se protáhnout či zrelaxovat tělo. I proto jsou dnes stále více oblíbené benefity formou sportovních a relaxačních aktivit. Ty nabízejí zaměstnaným lidem kompenzovat jejich pracovní vytížení. Tím nastolí vyvážený osobní i pracovní život a podporuje jejich vitalitu a zdraví. Již tak není nutné sedět doma s pizzou v ruce a na nic nemyslet. Místo toho je lepší si zajít do sauny, zahrát si tenis, uvolnit se jógou, nebo domluvit na firemním turnaji v malé kopané. Výhodou je, že tyto možnosti lze čerpat kdykoliv, tedy nejen před prací a po ní, ale třeba také během dne, což uvítají především lidé s klouzavou pracovní dobou, a tak se vyhnout špičkám ve vybraných zařízeních. Jen spokojenější a zdravější zaměstnanci jsou produktivnější zaměstnanci.

 

Řízená motivace k relaxaci

Chcete-li na pracovišti vytvořit atmosféru zaměstnaneckého odpočinku, musíte své zaměstnance povzbuzovat i jinak. Nestačí jim dát možnost využívat různé pohybové a relaxační aktivity. Je nutné jim poskytnout tipy na zajímavé či netradiční dovolené. Motivovat k dalším výkonům a namísto například každoročního odrelaxování na Lipně, přesvědčit o tom, že tentokrát by mohli zkusit něco jiného, třeba letní Alpy. Nezáleží na tom, jestli čas po práci stráví doma, očistou mysli, nebo cestováním, zaměstnanci potřebují čas pro sebe sami, aby se mohli zresetovat a nabít své duševní baterie. Výhodné je umožnit wellness či další aktivity nejen zaměstnanci, ale také jeho rodině. Z jedné studie vyplývá, že dnes se svojí rodinou trávíme až o týden méně času, než jak tomu bylo před 30 lety. Dokázali byste si představit, co byste udělali s dalším týdnem stráveným rodinou a přáteli? Multisport programy to umožňují. Díky doprovodným programům dávají možnost přibrat si k aktivitám s sebou své nejbližší, a tak si zmíněný týden kompenzovat. Takovýto zaměstnanci, kteří mají více času na odreagování, jsou vitálnější a přinášejí firmám mnohem více příležitostí než lidé, kteří tak nečiní. V opačném případě bojují se stigmatem, že musí být v kanceláři. Ti, co si wellnes užijí, přichází nejen plní sil, ale také často s nápady, které firmu posouvají dále. Naopak nespokojený zaměstnanec má nejen sklony změnit zaměstnavatele, ale také příliš neprospívá svému okolí, které může svým negativním přístupem strhnout s sebou. Může totiž vykazovat nepřátelské a agresivní chování, které nefunguje dobře v prostředí malého týmu.

 

Pohyb sníží případné ztráty

Dlouhodobá motivace k pravidelnému pohybu a relaxaci pomáhá fyzické, a především zdravotní kondici. Žádný zaměstnavatel si nepřeje, aby mu většina zaměstnanců nepřišla do práce v největší sezóně. Produktivita by šla dolů a ztráty z obratu do velkých sum. Proto je důležité myslet nejen na spokojenost zaměstnanců, jejich relaxaci, ale také duševní a zdravotní kondici.

 

Motivace jinak

Často jako relaxace a odreagování působí také zapojení do charitativních akcí a aktivní zapojení v rámci programu Corporate Social Responsibilty – společenské odpovědnosti firem.

A na předním místě, jak motivovat a udržet zaměstnance, je v mnoha případech osobnost manažera a vedení firmy, které určuje firemní kulturu.

 

Barbora Tomšovská, Touchdown Czech Republic

Přidej komentář jako první k "Hýčkání zaměstnanců? Nezapomínejte na relaxaci"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*