Vzhledem k tomu, že věk odchodu do důchodu se neustále zvyšuje a miliony lidí plánují pracovat do pozdního věku, musí podniky kanceláře upravit tak, aby byly ku prospěchu zralejších pracovníků, předpovídá trendy James Bidwell ze společnosti Springwise.
Když Charles Darwin vydal knihu O vzniku druhů přírodním výběrem v roce 1859, bylo mu 50 let. Zakladateli KFC, plukovníku Sandersovi, bylo 65 let, když v roce 1952 použil peníze ze svého sociálního zabezpečení, aby otevřel první občerstvení servírující smažené kuře. A Peter Roget měl 73 let, když publikoval svůj Tezaurus anglických slov a frází, který ho proslavil.
Pokud vás řádky výše povzbudily, nejste sami. Je velmi lákavé se domnívat, že bychom si mohli budovat kariéru i v pokročilejším věku. A pro mnohé z nás je to realita naší budoucnosti. Podle výzkumného centra Pew Research pracuje od počátku 20. století nejvíce lidí starších 65 let, ale také jich stále více pracuje na plný úvazek.
Zaměstnanci po celém světě odkládají odchod do důchodu. Podle zprávy US Jobs Report pracovalo v roce 2017 alespoň na částečný úvazek téměř 19 procent Američanů ve věku 65 a více let. Třetina pracovníků v Japonsku očekává, že bude pracovat ještě po dosažení sedmdesátky. A ve Velké Británii se počet pracovních sil starších 65 let za posledních 10 roků téměř zdvojnásobil a očekáváme, že se během následujících dvou desetiletí až ztrojnásobí.
Je jasné, že se podniky budou chtít na tuto starší pracovní sílu připravit, aby pracovníci byli maximálně produktivní a byla jim poskytnuta správnou úroveň podpory a integrace. Tak co by měly firmy dělat, aby měly náskok před tím, než situace nastane?
Flexibilnější pracovní možnosti
Společnosti, které nejúspěšněji využívají zkušenosti a dovednosti starších pracovníků, mají bezesporu jeden společný základní rys: flexibilitu. Ta zahrnuje možnosti, jako je práce z kanceláří v hubech, satelitech nebo práce z flexibilních kancelářských prostorů, práce ve virtuálních týmech, používání mobilních zařízení a sdílení kancelářských prostor.
Několik let americká společnost CVS Caremark nabízela program pro „stěhovavé ptáky“, v jehož rámci každou zimu přesunula několik set lékárníků a dalších zaměstnanců ze severních států do teplejších klimatických podmínek. Tato iniciativa od té doby změnila na celý soubor širších opatření, včetně práce na dálku, sdílení pracovních míst a komprimovaných pracovních týdnů.
Nezisková organizace Mitre Corp z USA zavedla postupný odchod do důchodu, který starším pracovníkům umožňuje pomalý přechod z práce do důchodu, přičemž si mohou užívat výhod obojího. Rovněž vyvinula program pohotovostní zálohy na telefonu, který důchodcům umožňuje poskytovat krátkodobou podporu složitých a vysoce specializovaných projektů, a být mentorem mladším zaměstnancům.
Psychologický posun
Když se zamyslíte nad způsobem, jak zvýšit produktivitu starších pracovníků, je jasné, že se musíte zaměřit na psychologii. Podle výzkumu ekonoma Marka Zandiho může mít stárnutí pracovníků v USA za následek snížení národní produktivity. Zandi zkoumal vládní statistiky a dospěl k závěru, že nejstarší pracovníci mají nejnižší produktivitu, protože společnosti pro ně připravují v průměru méně školení nebo neaktualizují software a vybavení, protože si myslí, že je starší pracovníci nebudou umět využívat. Všechny tyto faktory poukazují na nutné inovace v oblasti školení a vzdělávání zaměstnanců.
Některé společnosti na tom již pracují. Jednou z nich je pojišťovna The Hartford, která v rámci reverzního mentoringu vybídla své mladší a technicky zdatnější zaměstnance, aby se o své znalosti podělili se staršími spolupracovníky. Mladší zaměstnanci tak měli příležitost úzce spolupracovat s vedoucími pracovníky společnosti, zatímco starší kolegové mohli těžit z nově nabytých vědomostí v oblasti nových médií. Jak mentoři, tak vzdělávající se kolegové uvedli, že jim tento krok pomohl ve větší produktivitě při práci.
Plné znění naleznete na blogu Regus Work