Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»HR»Jazykové znalosti uchazečů o práci se pomalu zlepšují
    HR

    Jazykové znalosti uchazečů o práci se pomalu zlepšují

    hrmagBy hrmag17. 2. 2015Updated:10. 3. 2016Žádné komentáře4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Úroveň znalosti cizích jazyků uchazečů o práci v České republice se zlepšuje a počet kandidátů s pokročilou znalostí některého ze světových jazyků by se i u nás mohl začít přibližovat představám zaměstnavatelů. Vyplývá to z aktuálních materiálů personální agentury Grafton Recruitment, která zároveň ve spolupráci s největším tuzemských poskytovatelem on-line jazykových kurzů, společností Nolama, připravila komplexní modul Job Interview pro kandidáty, kteří se připravují na pracovní pohovor v angličtině.

    Z přehledu požadavků, které u nás zaměstnavatelé vznášejí na jednotlivé pozice, vyplývá, že dobrou znalost angličtiny lze již v současnosti považovat za stejně samozřejmou věc, jako jsou samotné odborné znalosti. A že ve stále více oborech znamená znalost druhého jazyka mnohdy klíčovou výhodu rozhodující o získání atraktivního postu. Nejvýrazněji lze tento trend zaznamenat především v technických oborech – ve strojírenství, stavebnictví, automobilovém průmyslu nebo informatice, ale důraz na znalost jazyků roste i v oblasti financí a bankovnictví či v administrativě.

    „V případě postů nabízených ve strojírenství je dnes absence požadavku znalosti angličtiny od úrovně středně pokročilý naprostou výjimkou,“ upozorňuje Jitka Součková ze společnosti Grafton Recruitment a dodává: „A pokud už se taková pozice na trhu objeví, je v porovnání s obdobnou pozicí, na které je však vyžadována znalost cizího jazyka, hůře ohodnocena, řádově se jedná o tisíce korun.“ Běžně zde také zaměstnavatelé požadují alespoň základní znalost druhého cizího jazyka, což opět zohledňují v podobě vyšší nabízené měsíční mzdy. Dominuje požadavek na znalost němčiny, ale stále častěji lze narazit i na potřebu znalosti ruštiny, francouzštiny, italštiny a dokonce švédštiny či čínštiny.

    Nepatrně odlišná je situace v tuzemském automobilovém průmyslu, nejtěsněji napojeném na německé firmy. Také zde je množství avizovaných postů spojených se znalostí anglického jazyka, ale z logických důvodů je hojně preferována i němčina a nároky na úroveň znalosti jsou zde v tomto případě vyšší. „Zatímco v ostatních segmentech stačí v případě němčiny znalost na nižší úrovni, protože jde většinou o druhý jazyk, v případě automotive segmentu je němčina stále preferovanější první volbou a nároky na úroveň znalosti stále rostou,“ komentuje aktuální trend Jitka Součková.

    Potěšitelné je, že nejnovější výsledky jazykových testů uchazečů o zaměstnání, prováděných společností Grafton Recruitment, začínají oproti minulým rokům stále více korespondovat s požadavky zaměstnavatelů na úroveň znalosti cizích jazyků. Během uplynulého roku využilo možnost bezplatně otestovat své znalosti prostřednictvím diagnostického systému iTester bezmála 100 000 zájemců. Téměř tři čtvrtiny z nich si ověřovali své znalosti angličtiny a více než pětina chtěla vědět, jak jsou na tom s němčinou. Naprosto dokonale vládlo buď jedním, nebo druhým jazykem pouze něco kolem 2 % testovaných, ale dobrá zpráva pro potenciální zaměstnavatele je, že na úrovni středně pokročilý a více pokročilý, se pohybovala vždy zhruba třetina zúčastněných němčinářů i angličtinářů.
    „Domnívám se, že je ještě brzy na vyvozování nějakých závěrů, protože z průzkumů prováděných v rámci EU Česká republika dosud opakovaně vycházela jako země, jejíž obyvatelé patří k těm, kteří cizí jazyky ovládají nejméně,“ mírní přehnaný optimismus Jitka Součková, nicméně dodává: „Ale zároveň lze vysledovat, že lidé si začínají čím dál víc uvědomovat význam znalosti cizí jazyků pro zlepšení své životní perspektivy a k výuce používají stále častěji i různé moderní nástroje.“

    Především pro čerstvé absolventy škol, kteří kvůli absenci praxe hledají práci nejobtížněji, by mělo být podle Jitky Součkové zdokonalování se v jazykových znalostech naprostou prioritou. Mohou přitom využívat stále pestřejší nabídku nejrůznějších výukových modulů, vzdělávacích aplikací či moderních on-line kurzů, jakým je kupříkladu největší online kurz angličtiny v ČR, tea-learning.cz, provozovaný společností Nolama.

    Grafton Recruitment nyní připravil ve spolupráci se společností Nolama výukový jazykový modul Job Interview, která zájemce provede procesem hledání volné pozice, přes odeslání žádosti či přihlášky do výběrového řízení, přípravou na samostatný pohovor a pomůže mu sepsat bezchybné CV v angličtině. Cennou součástí on-line kurzu Job Interview jsou vzorové, tematicky členěné otázky a odpovědi na nejběžnější, ale i neočekávané otázky při pohovoru. Případnému uchazeči je k dispozici i téměř stostránková publikace Job Interview, zaměřená na pracovní pohovor v anglickém jazyce a pracovní pohovor si pak lze také nanečisto vyzkoušet prostřednictvím modulu Skype Mock Interview.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    grafton jazykové znalosti job interview nolama uchazeči o práci
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag

    Related Posts

    Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá

    15. 5. 2025

    Mzdy a benefity v Česku: Průzkum odhaluje rozdíly v tvrzení zaměstnanců a zaměstnavatelů

    13. 5. 2025

    Nezaměstnanost v Česku v dubnu zůstala na 4,3 %

    12. 5. 2025

    Comments are closed.

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    • Absolventi technických oborů mají na trhu práce výhodu
    • RPO ušetří při náboru zaměstnanců až polovinu času a čtvrtinu nákladů
    • Nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek uchazečů bue přetrvávat i v roce 2025
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.