Jourová chystá pro EU balíček opatření ke sladění práce a rodiny

Evropská komise chystá balíček opatření ke sladění práce a rodiny. Obsahovat by měl možnosti flexibilní práce, otcovskou dovolenou, změny v rodičovské či investice do jeslí a školek. Na konferenci Gender Gap v Praze to dnes řekla eurokomisařka Věra Jourová. Návrhy změn chce mít hotové do konce roku, předložit je pak chce nejpozději na začátku příštího roku. Mají nahradit zamýšlenou novelu směrnice o mateřské dovolené v EU, kterou řada členských států odmítla.

Podle zprávy Světového ekonomického fóra o rovnosti žen a mužů skončila ČR loni mezi 145 státy 81. České ženy mají horší pozici hlavně na trhu práce, mají také nízké zastoupení v politice a ve vedení firem. Evropský balíček má rovnost šancí pro ženy a muže v osmadvacítce posílit. Jourová nesouhlasí s tím, že by opatření pomohla jen ženám. Podle eurokomisařky zajištění rovných podmínek prospěje celé společnosti. Uvedla, že Evropa ztrácí tím, když nevyužívá vzdělání a talent žen.

„Máme opravdu varující statistiky, že ženy nemají úplně dobrou možnost jít do práce. Zvlášť ty, které vystudovaly vysoké školy, nám někde mizí,“ řekla ČTK eurokomisařka.

Podle Jourové by měla vzniknout nová evropská směrnice, upravit by se měly ale i některé dosavadní předpisy. Díky nim by se měla rozšířit práce z domova, částečné úvazky či sdílená místa. Otcovská dovolená by měla být zavedena v celé EU. Trvat by měla aspoň dva týdny a platit by se měla z nemocenského pojištění, míní Jourová.

„Otcovská je dobrá věc a ty dva týdny by nikoho nezabily. Ty vazby, které si muži k dítěti a jeho matce vytvoří, jsou pevné. Žena navíc potřebuje pomoc. Bude velká debata o penězích, protože to bude někoho něco stát, a to vždycky naráží,“ očekává eurokomisařka.

Změny by čekaly i rodičovskou, úprava by měla obsahovat „víc pobídek pro muže“. Například určitá doba rodičovské dovolené by byla vymezena jen jim. Pokud by chtěli, vybrali by si ji, vystřídání s partnerkou by v tomto čase nebylo možné, popsala Jourová. Pružně by se měly čerpat také rodičovské příspěvky – buď naráz, nebo postupně. Víc evropských peněz by mělo plynout do mateřských škol.

Podle eurokomisařky ČR mnoho nových změn díky chystané evropské legislativě nečeká. Řada opatření se totiž už objevuje v připravovaných novelách. Ministerstvo práce navrhuje třeba týdenní otcovskou, možnost kratší rodičovské s vyššími příspěvky či zavedení pečovatelského volna pro ty, kteří se delší dobu starají o nemocné a starší členy rodiny.

„Určitě bych mnohem raději viděla rychlejší tempo (příprav směrnic EU). Protože jakmile by se opatření přijala na evropské úrovni, tak by se mnohem jednodušeji prosazovala tady nám doma,“ řekla ČTK ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Za nejdůležitější považuje dostatečnou síť předškolních zařízení.

Jourová odstartovala přípravy plánu ke sladění práce a rodiny loni v létě. Opatření mají přispět k většímu zapojení žen na trhu práce a k rovnoměrnějšímu rozdělení péče o děti a starší členy rodiny. Eurokomisařka řekla, že nyní o chystaných změnách jedná se zaměstnavateli, odboráři i dalšími institucemi.

Přidej komentář jako první k "Jourová chystá pro EU balíček opatření ke sladění práce a rodiny"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*