Jste doma na překážkách? Přivydělat si můžete brigádně

Pro zaměstnance mnoha společností, aktuálně převážně v automobilovém průmyslu, není situace zrovna nejpříznivější. Například odstávka ve Škodě Auto trvá již druhým týdnem a nikdo neví, kdy se proces výroby, závislý na dodávce čipů, obnoví. Mnoho lidí je tak doma na překážkách a ocitlo se v nejisté situaci ohledně budoucnosti své práce a finančního příjmu, což může být teď před Vánoci obzvlášť nepříjemné. Může si takový zaměstnanec, ať už kmenový či agenturní, přivydělat? Za jakých podmínek? A může mu zaměstnavatel nařídit čerpání dovolené?

Každý zaměstnanec může mít dle zákoníku práce neomezený počet pracovněprávních vztahů. Pokud je tedy z nařízení zaměstnavatele doma na překážkách, i tehdy má právo přivydělat si bokem na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti, a to v jakémkoli oboru. Pakliže se zaměstnanec působící v automobilovém průmyslu rozhodne přivydělat si například v pekárně, pohostinství či skladu, nemusí o tom svého stálého zaměstnavatele dokonce ani informovat. „Povinnost dát o svém plánovaném přivýdělku zaměstnavateli vědět nastává pouze ve chvíli, kdy by chtěl zaměstnanec brigádničit na pozici se shodným předmětem činnosti, jako vykonává ve stálém zaměstnání. V takovém případě musí mít zaměstnanec zaměstnavatelův písemný souhlas,“ upozorňuje Michala Neumannová, HR manažerka společnosti Randstad Česká republika.

Stejná pravidla ohledně neomezeného počtu pracovních vztahů platí jak pro kmenové zaměstnance firem, tak pro ty agenturní. Ti pak mají v případě shánění brigády výhodu v tom, že se mohou s poptávkou obrátit na pracovní agenturu, která jim stálé zaměstnání zprostředkovává, a vyřeší za ně i veškerý administrativní proces.

Kde hledat uplatnění?

Aktuální období je pro rychlé získání brigády příznivější než kdy jindy. Velmi nízká nezaměstnanost spolu s předvánoční dobou jsou perfektní kombinací pro získání krátkodobého zaměstnání bez problému ze dne na den. „Brigádníky teď shání doslova všichni. Nejvyšší zájem pozorujeme v tiskárnách, obchodech či skladech. Portfolio výběru je ale velmi pestré, a ideální brigádu si tak najde opravdu každý,“ uvádí Michala Neumannová. Široký výběr krátkodobých úvazků nabízí například právě pracovní agentury, na které se může s poptávkou obrátit kdokoli.

Můžu s brigádou „seknout“ ze dne na den?

Pakliže během období, kdy vás zaměstnavatel poslal na překážky, nastoupíte na brigádu, vždy předem počítejte s tím, že může dojít k náhlému obnovení činnosti, a tedy neočekávanému nástupu do stálé práce. Pokud si brigádu neplánujete udržet i při stálém zaměstnání, je vhodné krátkodobého zaměstnavatele na tuto skutečnost dopředu upozornit a dohodnout si předem podmínky odchodu. Dle zákoníku práce trvá při ukončení dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti výpovědní lhůta standardně 15 dní, pokud není dohodnuto jinak. „Abyste se vyhnuli problémům s výpovědní lhůtou v případě, že vás stálý zaměstnavatel povolá zpět do práce, před nástupem na brigádu se s dočasným zaměstnavatelem na podmínkách odchodu domluvte,“ říká Michala Neumannová a dodává, že pracovní dohodu není nezbytně nutné v případě odchodu ukončovat. Může běžet tzv. naprázdno, čímž zaměstnanci odpadá plnění výpovědní lhůty, a může se v případě oboustranného zájmu k brigádě později vrátit bez vyřizování dalších formalit.

Může zaměstnavatel nařídit při odstávce čerpání dovolené?

Pakliže zaměstnavatel ví, že se v jeho firmě bude jednat pouze o krátkou odstávku výroby, může svým zaměstnancům namísto nástupu na překážky nařídit čerpání dovolené. O tomto záměru by je však měl informovat nejpozději 14 dní předem s výjimkou situací, kdy byla v pracovní smlouvě dopředu ujednána kratší lhůta. Později je čerpání dovolené již na individuální dohodě se zaměstnanci. Pokud se na jejím čerpání v kratším termínu nedohodnou, nastoupí zaměstnanec na překážky v práci ze strany zaměstnavatele. Nezapomeňte však na obecné pravidlo, že dovolené lze nařídit jen tolik, kolik vám ji do konce roku zbývá.

„V případě, že zaměstnavatel předpokládá odstávku delší než na dobu 14 dní, dovolenou svým zaměstnancům nařídit nemůže, jedinou možností tak v tomto případě zůstávají překážky,“ uzavírá Michala Neumannová.

Přidej komentář jako první k "Jste doma na překážkách? Přivydělat si můžete brigádně"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*