Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Benefity»Kariérní rozvoj neláká, uchazeči o práci slyší na jistotu
    Benefity

    Kariérní rozvoj neláká, uchazeči o práci slyší na jistotu

    hrmag.czBy hrmag.cz30. 5. 2025Žádné komentáře3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Nezaměstnanost se v Česku podle posledních dat ČSÚ drží pod hranicí 3 % a většina firem i organizací se potýká při náboru nových zaměstnanců s velkými potížemi. Potenciální uchazeči přitom berou při zvažování pracovní nabídky v potaz celou řadu faktorů. Více než polovina se rozhoduje podle dlouhodobé perspektivy práce, výrazný vliv mají i flexibilita pracovního režimu a rozsah výhod. Vyplývá to z dat Barometru zaměstnanců, který uskutečnila Up benefity mezi více než tisícovkou zaměstnanců napříč Českem.

    Přilákání a získání nových zaměstnanců se ve stále více odvětvích české ekonomiky stává pro zaměstnavatele a personalisty nadlidským úkolem. Najít si novou, ideálně lepší práci do září letošního roku zvažuje jen 19 % zaměstnanců. Reálný podíl těch, kteří takový krok skutečně provedou, bude přitom ještě výrazně nižší.

    „Zaměstnanci se aktuálně soustředí spíše na udržení současné práce, a to nejen v případech, kdy jsou v práci spokojeni, ale i když jim aktuální práce nebo pracovní situace nevyhovuje. Nejde přitom jen o momentální strategii, udržení současného pracovního místa zmiňují Češi nejčastěji i ve svých plánech pro příštích pět let,“ říká za Up benefity generální ředitel Stéphane Nicoletti.

    Hlavně moc neriskovat
    Právě dlouhodobá jistota práce je důležitým kritériem i pro potenciálních uchazeče o nové zaměstnání. Při zvažování pracovní nabídky by ji zohlednilo 52 % zaměstnanců. Tento faktor je přitom podobně důležitý pro všechny generace zaměstnanců, ačkoliv u Baby Boomers z pochopitelných důvodů jeho význam mírně oslabuje. Jistota práce je ale důležitá pro muže i ženy, a to na všech úrovních hierarchie.

    Firemní kultura i virtuálně
    Vedle jistoty hledí potenciální uchazeči i na flexibilitu pracovního režimu. Při zvažování pracovní nabídky by ovlivnila rozhodování 42 % zaměstnanců. Flexibilní prací není přitom myšlena jen varianta zkráceného úvazku či časové flexibility, ale také možnost hybridního pracovního režimu nebo práce čistě na home office.

    „Mnoho firem a organizací je stále v procesu přizpůsobování pracovního režimu, aby lidem umožňoval vzdálenou práci. Nejde totiž ani zdaleka jen o poskytnutí notebooku zaměstnancům, je potřeba používat komunikační kanály a nové technologie nebo nástroje, které budují firemní kulturu a atmosféru i při práci na dálku. Vlastně jde o to vytvářet i takové virtuální firemní prostředí,“ popisuje Nicoletti.

    Příspěvky na stravování, dovolenou, ale i zdraví
    Další výsledky potvrzují silnou pozici příspěvků na stravování, které by ovlivnily rozhodování 36 % zaměstnanců. Vůbec nejdůležitější jsou pro zaměstnance z generace X, ale důležité jsou pro všechny věkové kategorie, a to i pro nejmladší produktivní generaci Z.

    Zhruba třetina zaměstnanců by při zvažování pracovní nabídky zohlednila také příspěvky zaměstnavatele na dovolenou. I ty jsou nejdůležitější pro generaci X. To samé pak platí i o příspěvcích na zdraví a celém systému podpory zdraví zaměstnanců ze strany zaměstnavatele.

    „Přestože podpora zdraví zatím nedosahuje při náboru takového významu, její role poroste. Mladší generace se na zdraví soustředí více a dovede ocenit, když zaměstnavatel do prevence investuje,“ říká Nicoletti.

    V souvislosti s různými příspěvky a benefity se ukazuje ještě jeden rostoucí trend, který bude s omlazováním zaměstnanecké populace stále patrnější. Zaměstnancům nepůjde jen o příspěvky jako takové, ale i o jejich použitelnost. „To dnes znamená kvalitní technologické řešení, které umožňuje snadnou správu benefitů skrze mobilní aplikaci stejně jako bezkontaktní platby, například virtuálními benefitním kartami,“ říká Věra Smolíková, ředitelka IT a strategického marketingu, která má v Up benefity na starost rozvoj digitální platformy Verso.

    Hlavně se nestěhovat ani nestydět, kariérní rozvoj netáhne
    Z dalších významných faktorů by se podobně zhruba třetina zaměstnanců dívala i na lokalitu výkonu práce a na dobrou pověst společnosti nebo produktů či služeb, které nabízí. Naopak kariérní rozvoj je spíše na okraji zájmu. Výhledovou možnost pracovního postupu by brala v potaz čtvrtina zaměstnanců a příležitost pro sebevzdělání a získání nové kompetence by u pracovní nabídky zohlednilo 18 % zaměstnanců.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    ICT specialisté loni v průměru vydělávali 94 tisíc měsíčně

    17. 7. 2025

    Řemeslníci chybí napříč obory, od opravářů, elektrikářů až po kominíky

    16. 7. 2025

    Zaměstnanci státu a státní úředníci: kde pracují a za kolik?

    9. 7. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Regionální kanceláře jsou nejdražší v Praze a nejlevnější v Sofii
    • Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model
    • Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.