„Nezaměstnanost se v Česku už několik měsíců drží na podobných hodnotách. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů od ÚP. V říjnu nezaměstnanost činila 3,8 % a oproti předchozímu měsíci poklesla o 0,1 procentního bodu. Zatímco v červnu činila 3,6 %, v červenci a srpnu se zvýšila na 3,8 %, v září pak dokonce na 3,9 %. V meziročním srovnání byl v říjnu podíl nezaměstnaných vyšší o 0,3 procentního bodu, konkrétně o 28 363 uchazečů. Očekávám, že nezaměstnanost v nadcházejících měsících mírně vzroste. Zatím se do ní totiž ještě zcela nepropsal efekt ukončení sezónních prací. V listopadu by tak počet živnostníků a pracovníků z oblasti zemědělství či stavebnictví nahlášených na ÚP mohl stoupnout,“ říká Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Co se týká jednotlivých regionů, kromě Prahy vzrostla meziročně nezaměstnanost ve všech krajích. Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl v říjnu v Ústeckém kraji, kde dosáhl 6,1 %. Ústecký kraj dlouhodobě drží první příčku v počtu nezaměstnaných. Na druhém místě se pak v říjnu umístil Moravskoslezský kraj, který zaznamenal nezaměstnanost 5,5 %. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Praze, kde činila 2,8 %, a v Plzeňském kraji a kraji Vysočina, kde se držela na 3,0 %. Nezaměstnanost nicméně ovlivnily také zářijové povodně. V okrese Jeseník nezaměstnanost oproti září vzrostla o 9 %, přičemž velký vliv na ni měla vysoká sezónnost pracovních míst, ale také právě ony ničivé povodně,“ jmenuje Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Pozitivní je nicméně dlouhodobý trend zvyšujícího se zájmu o rekvalifikaci. Oproti loňskému roku počet rekvalifikací v říjnu vzrostl na dvojnásobek a ÚP jich od začátku roku eviduje již 35 646. Rekvalifikace dokáže velmi pomoci s budoucím uplatněním a zajištěním lépe placeného zaměstnání. Navíc poptávka po kvalifikovaných pracovnících bude nadále stoupat, naopak zaměstnání s nižší kvalifikací bude ubývat,“ dodává Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.