MŠMT připravuje analýzu úrovně mezd na vysokých školách

Ministerstvo školství do konce září předloží vládě koncepční materiál, který by měl analyzovat úroveň platů na vysokých školách a navrhnout konkrétní řešení. Novinářům to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní se mzdy na různých vysokých školách velmi liší a odměňování doktorandů často nedosahuje ani úrovně minimální mzdy, které od letoška činí 9900 korun.

Materiál se má soustředit především na pedagogické a lékařské fakulty. „Stát má velký zájem na tom, aby zajistil například dostatek lékařů a zdravotních sester, učitelů, a je jasné, že potřebujeme také učitele pro to, abychom na vysokých školách zajistili vzdělání těchto budoucích generací,“ uvedla Valachová.

Analýza by měla nastínit výhled na příštích deset až 15 let. „Čeká nás oříšek, abychom zajistili, že jakékoli navýšení rozpočtu vysokých škol směrem k pedagogům a mzdám se projeví také na výplatních páskách nejen profesorů, ale i odborných asistentů a že tam bude vazba na odměňování doktorandů,“ doplnila ministryně.

Ministryně už minulý týden oznámila, že se dohodla s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na posílení rozpočtu vysokých škol v září o 260 milionů korun, které jim chybějí ve srovnání s loňským rokem. Protože ale vysoké školy hospodaří podle jiných pravidel než ostatní školy, nelze podle Valachové přímo říct, že budou použity na platy vysokoškolským učitelů.

Vláda dnes bude jednat také o zvýšení mezd v regionálním školství od září letošního roku.

Přidej komentář jako první k "MŠMT připravuje analýzu úrovně mezd na vysokých školách"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*