Mzdy pracovníků v průmyslových podnicích v Libereckém kraji patřily loni k nejvyšším v Česku. Do konce třetího čtvrtletí vzrostly o 4,2 procenta na 29.785 korun. Vyšší průměrné mzdy vyplácely podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) jen podniky v Praze, středních Čechách a Plzeňském kraji. V celostátním měřítku vzrostly od ledna do konce září loňského roku mzdy v průmyslových podnicích o 3,8 procenta na 29.413 korun. Údaje za celý loňský rok zatím k dispozici nejsou.
Zatímco předloni byl za růstem mezd i vysoký podíl přesčasové práce, loni už bylo důvodem hlavně úspěšné kolektivní vyjednávání. „Těch přesčasů bylo mnohem méně. Jsou fabriky, kde jsou, a jsou továrny, kde nemají ani hodinu přesčasové práce. Zvýšení mezd je výsledek kolektivního vyjednávání – navýšení mezd a různých odměn a bonusů, které se na rok 2016 podařilo vyjednat,“ komentoval vývoj mezd Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů, která v Libereckém kraji zastupuje zaměstnance 70 firem.
V Libereckém kraji bylo na konci loňského září 107 průmyslových podniků s více než stovkou zaměstnanců. Pracovalo v nich dohromady 43.914 lidí, což je bezmála třetina všech zaměstnanců v kraji. I když zaměstnanců meziročně o 1,6 procenta přibylo, ve srovnání s rokem 2008 jich stále v průmyslu v kraji pracuje zhruba o 15 procent méně. Před hospodářskou krizí zaměstnávala průmyslová výroba v kraji zhruba 52.000 lidí.
Dominantním odvětvím je v Libereckém kraji automobilový průmysl, tisíce pracovníků zaměstnávají také výrobci skla a bižuterie. Mzdy v průmyslové výrobě jsou v kraji výrazně nadprůměrné, nahoru je žene obrovská poptávka po pracovnících. „Podniky si kvalitní lidi přeplácejí,“ řekl Šubrt. Průměrné mzdy všech zaměstnanců v kraji stouply ve stejném období sice o 4,3 procenta, průměrná mzda byla ale nižší – 25.053 korun. Zaměstnanci tak dostali od ledna do konce září přidáno v průměru 1034 korun.
Zatímco mzdy v průmyslu rostly a přibylo i zaměstnanců, tržby byly nižší. Za devět měsíců loňského roku odvedly průmyslové podniky v Libereckém kraji zakázky za 110,53 miliardy korun. V meziročním srovnání to představuje zhruba dvouprocentní pokles. Tržby podle ČSÚ meziročně poklesly i průmyslovým podnikům v Praze, Zlínském, Pardubickém a Ústeckém kraji. V ostatních krajích loni tržby v průmyslu rostly. V Česku celkově stouply tržby průmyslových podniků za devět měsíců loňského roku o necelé procento na téměř 2,543 bilionu korun.