Trend rostoucích platů u některých pozic v České republice pokračuje. Z květnových dat portálu JenPráce.cz vyplývá, že vyšší platy nabídly firmy v květnu například barmanům či baristům, ale třeba i pozici tzv. metrologa či energetika. Růst nástupních platů se týká však jen části pozic, některé nabídky platů inflaci nepřekonávají.
Minimální nabízená odměna vzrostla v květnu nejvíce pozicím koordinátorů v logistice z průměrných 23 560 Kč na 34 780 Kč, tedy o 47,6 procent. Technickým manažerům firmy nabídly nástupní platy vyšší o 43,2 %. Zatímco v dubnu se tyto pozice obsazovaly s platy 49 600 Kč, v květnu už s 71 000 Kč. Barmani dostali nabídky o téměř 6 000 korun vyšší a baristé o zhruba 5 000 korun vyšší. „Firmy reagují zvyšováním nástupních platů na pokles reálné mzdy, která za uplynulý rok 2022 klesla o 8,5 % a aktuální statistiky hovoří i o poklesu v prvním letošním čtvrtletí,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v květnu nabídl téměř 26 tisíc pracovních nabídek. „Aby reálná mzda porazila inflaci, musí nominální mzdy růst o více než 10 procent. To se děje jen u části nabízených pozic,“ dodává Anna Kevorkyan.
Poměr nabízených brigád v květnu dále rostl
Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 89,8 % nabízených pracovních nabídek připadalo v květnu na hlavní pracovní poměr a 10,2 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád tak dále nepatrně vzrostl z dubnových 10 %. V březnu činil jenom kolem 7 procent.
Praha nabídla téměř 18 procent veškeré práce
Nejvíce pracovních nabídek připadlo v květnu tradičně na Prahu, a to 17,8 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 13,2 % následovaný Středočeským krajem s 11,2 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (2 %), v Libereckém kraji a ve Zlínském kraji (shodně 3,8 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 27,6 % nabídek. Středočeský kraj pak nabízel 13,4 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Jihomoravskému kraji s 11,6 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (0,9 %), na Vysočině (2,8 %) a v Libereckém kraji (3,2 %).
Dělnické profese tvořily 7,3 procent celkové nabídky
Co se týká profesí, v květnu připadlo 7,3 % nabídek na dělnické profese, 3,8 % na operátory výroby, 3,5 % na prodavače/prodavačku, na obsluhu strojů 3 % a na administrativní pozice 2,3 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání. V květnu stačilo u 30 % nabízených pozic základní vzdělání. 34,7 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 31 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 4,3 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.
Příspěvek na stravování tradičně vévodil pracovním benefitům
Po anomálii z minulého měsíce, kdy byly nejčastěji nabízeným pracovním benefitem finanční bonusy a prémie, se na první místo vrátil příspěvek na stravování. Byl firmami nabízený v 9,25 %. V loňském květnu byl nabízený dokonce v 9,7 %. V 8,67 % pak firmy nabídly finanční bonusy či prémie. V 8,36 % lákaly firmy dovolenou navíc a 5,77 % tvořil benefit v podobě přátelského prostředí. „Blížící se doba dovolených by mohla svádět k myšlence, že firmy nabídnou ve větším poměru i tento benefit. Příspěvek na dovolenou však v květnu zahrnulo do pracovní nabídky jen necelé procento společností. Příspěvek na volný čas pak 2,3 procenta firem,“ dodává Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů.