Národní ceny kariérového poradenství 2020 znají své vítěze. Pět nejlepších projektů kariérového poradenství bude dnes vyhlášeno na evropské online konferenci Kariérové poradenství a vzdělávání ve světě vzhůru nohama.
Národní ceny kariérového poradenství uděluje již dvanáctým rokem Centrum Euroguidance při Domě zahraniční spolupráce v součinnosti s dalšími evropskými zeměmi. Porota složená z odborníků letos vybírala vítěze z 30 přihlášených projektů věnovaných kariérnímu poradenství a profesnímu rozvoji. Hodnotila především jejich inovativnost a přínos pro cílovou skupinu. Autoři oceněných projektů získají od Domu zahraniční spolupráce akreditaci na mezinárodní konferenci asociace IAEVG v Lotyšku.
Projekty oceněné Národní cenou kariérového poradenství 2020:
Lucie Václavková
Facebooková skupina pro kariérové poradce: Kariéroví poradci, koučové, lektoři a další nadšenci CZ&SK
Facebooková skupina Kariéroví poradci, koučové, lektoři a další nadšenci CZ & SK propojuje kariérové poradce a vytváří prostor pro vzájemnou podporu, rozvoj a růst. Umožňuje peer to peer učení mezi poradci a společný kariérový rozvoj (tzv. co-careering). Díky zapojení kariérových poradců z různých institucí dochází k přenosu know-how napříč různými oblastmi a organizacemi kariérového poradenství. Rovněž se daří přenášet know-how ze zahraničí a podporovat evropskou mobilitu.
Michaela Houdová, Úřad práce ČR, Kontaktní pracoviště Děčín
IPS Kariérový čtyřlístek pro žáky 8. tříd
Kariérový čtyřlístek odráží efektivní spojení čtyř aktérů, kteří v krátkém časovém období vytvořili vyvážený informační a aktivizační koncept kariérového poradenství pro žáky osmých tříd základních škol. Hlavním výstupem aktivity je informační e-book Rok před „přijímačkama“ na SŠ, webinář Střední školu vybíráš Ty a soutěž o nejpoutavější příspěvek na téma zajímavého profesního příběhu.
Barbora Kreislová, Info Kariéra
Pracovní listy pro kariérové poradce do škol
Pracovní listy určené pro kariérové poradce základních a středních škol jsou rozdělené do tří navazujících sad, které kopírují tři oblasti dovedností pro řízení vlastní kariéry – rozvoj sebepoznání a sebereflexe, práci s informacemi o trhu práce a rozvoj sebeprezentačních dovedností. V oblasti sebepoznání byla navíc vyvinuta online aplikace Expedice kariéra, která pomáhá žákům s mapováním jejich měkkých dovedností.
Dorota Madziová a Nora Jakobová
On-line nástroje (nejen) pro školní kariérové poradenství – webinář
Webinář On-line nástroje (nejen) pro školní kariérové poradenství je úspěšnou iniciativou dvou kariérových poradkyň. Ač každá z jiného pracovního prostředí, společně vytvořily ucelený přehled online zdrojů pro realizaci kariérového poradenství v online prostředí. Webinář umožňuje seznámení s konkrétními možnostmi online práce a vytváří také prostor pro reflexi praxe kariérových poradců.
Kateřina Tvrdá
Moravskoslezský pakt zaměstnanosti Webová aplikace Můj život po škole
Webová aplikace Můj život po škole poskytuje žákům základních a středních škol přehledné informace o různých povoláních a seznamuje je s výší životních nákladů. Žáci tu najdou informace o náplni práce, výdělcích, uplatnění a vhodném vzdělání pro jednotlivé profese. Aplikaci využijí také pedagogové a výchovní poradci coby nástroj pro zatraktivnění výuky, zdroj aktuálních informací z trhu práce a možný výstup kariérového poradenství. Na tvorbě aplikace aktivně spolupracovali žáci středních škol.
Projekty se zvláštním uznáním poroty:
- Soňa Gajdaczová – desková hra Vzhůru do světa povolání
- JCMM – web Vyberskoly.cz a metodická příručka Člověk a svět práce
- Silvie Pýchová, Helena Košťálová, Petra Drahoňovská a Dorota Madziová – kniha Kariérové poradenství na každý pád
- Medicomp – online veletrh GetConnected
- Jihočeská hospodářská komora – rámec pro nastavení systému kariérového poradenství na základní škole
- AVE ART Ostrava, vyšší odborná škola, střední umělecká škola a základní umělecká škola – podpora ve vysokoškolské studiu „Studuj!“
Vítězové budou dnes vyhlášeni v rámci konference Kariérové poradenství a vzdělávání ve světě vzhůru nohama, kterou pořádá české Centrum Euroguidance ve spolupráci s Institutem vzdělávání a poradenství ČZU. Během dvoudenní online konference proběhnou kromě přednášek zahraničních a českých odborníků i prezentace oceněných projektů a přehled všech příspěvků přihlášených do Národních cen kariérového poradenství. Účastníci konference se navíc mohou těšit na praktické workshopy i neformální online síťování.