Nezaměstnanost na dříve problémovém Tachovsku směřuje k minimu

Nezaměstnanost na Tachovsku, které bylo v minulých letech nejproblémovějším okresem Plzeňského kraje, směřuje k rekordnímu minimu. A zatím není důvod, proč by nemohla dál klesat. Podíl nezaměstnaných činil ke konci září 4,8 procenta, nižší byl naposledy v květnu 2008, a to 4,7 procenta. Rekordní minimum bylo 4,6 procenta v říjnu 2007, řekl ČTK Tomáš Moravec z krajské pobočky úřadu práce.

„Myslím si, že to bude ještě dále klesat. Pořád jsou ještě u nás v evidenci lidé, není už jich moc, kteří jsme schopni dostat do práce,“ řekla ředitelka tachovské pobočky úřadu práce Jana Šimková.

Úřad teď nabízí nejvíce volných pracovních míst od roku 1990, aktuálně 1480, o 385 více než před rokem. Na jedno místo na Tachovsku připadá 1,2 uchazeče. „To je také rekord,“ uvedla Šimková. Navíc je výrazně větší výběr míst než v minulých letech. Jde o operátory, kteří tvoří třetinu míst, techniky, kuchaře, číšníky, montážníky, řidiče a další.

V oblasti, kde byla ještě před šesti lety nezaměstnanost kolem 12 procent a byl tam problém sehnat práci, přitom nejrychleji rostou nové továrny, hlavně u dálnice. Firmy na Tachovsku podle Šimkové sice pociťují kritický nedostatek zaměstnanců, ale v současné době si nestěžují. Často shánějí zaměstnance za zahraničí – nejvíce Slováky, Rumuny a Bulhary. Podle některých starostů z okresu jsou problémy s cizinci zejména kolem soukromých ubytoven.

Do Tachovska už jezdí za prací lidé z okruhu do 40 kilometrů od továren. Velké firmy si je samy svážejí. „Chtěli by (zaměstnavatelé) technicky vzdělané lidi, připravené. Ale pořád jim vysvětlujeme, že si musí začít ty děti vychovávat sami,“ uvedla Šimková.

Dalším způsobem, jak zaměstnance přilákat, jsou ubytovny. CTPark Bor u hranic s téměř 2000 zaměstnanci, který chce dále expandovat, už jednu otevřel a druhou dokončuje. Také další průmyslové zóny o nich uvažují. V Panattoni Parku Stříbro je 1500 lidí, další továrny jsou ve Vysočanech, Tachově a u nedalekých Nýřan, také u D5.

Podle Šimkové už okres nemá personální kapacitu na další továrny. „Mívali jsme ještě v roce 2011 přes 3000 uchazečů o práci a teď jich máme 1700,“ uvedla Šimková. Firmy v regionu požadují obdobné profese, a tak lidé přecházejí z jedné továrny do druhé, pokud se objeví lepší podmínky. Na Tachovsku už jsou místy platy velmi slušné, objevují se inzeráty s hodinovou mzdou operátorů linek až 140 korun.

Přidej komentář jako první k "Nezaměstnanost na dříve problémovém Tachovsku směřuje k minimu"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*