Nezaměstnanost podle odhadů v září klesla na 5,2 procenta

Nezaměstnanost v září klesla na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Odhadují to analytici oslovení ČTK. Důvodem je pokračující růst ekonomiky a příznivé podmínky pro sezónní práce. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za září v pondělí 10. října.

„V září zpravidla vrcholí příliv absolventů na pracovní trh. Ten je ale převážen zvýšenou nabídkou prací v zemědělském sektoru, takže sezónní vlivy působí v září příznivě. I po sezónním očištění by míru nezaměstnanosti měl snižovat pokračující ekonomický růst,“ uvedl ekonom Komerční Banky Viktor Zeisel.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka snižování nezaměstnanosti v září nadále pomáhal růst domácí ekonomiky a s ním spojený zájem firem o nové zaměstnance. „K poklesu nezaměstnanosti však přispěla i pozitivní sezónnost,“ uvedl.

V nadcházejících měsících by podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy měla míra nezaměstnanosti stagnovat až mírně růst. Důvodem bude postupný konec sezonních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou.

Ke konci srpna bylo v ČR 388.474 uchazečů o zaměstnání, což bylo nejméně za srpen od roku 2008. Volných míst bylo přes 139.000, nejvíce za posledních osm let.

Přidej komentář jako první k "Nezaměstnanost podle odhadů v září klesla na 5,2 procenta"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*