Nízká nezaměstnanost a nezájem lidí nutí řetězce zvyšovat platy

Nízká míra nezaměstnanosti a zvyšující se konkurenční boj o kvalitní zaměstnance nutí obchodní řetězce zvyšovat nástupní platy. V posledních dvou letech stouply i o desítky procent, přesto zůstávají hluboce pod průměrem. Například firma Lidl tvrdí, že za posledních pět let zvýšila nástupní mzdu na pozici prodavač o 47 procent na nejméně 18.625 Kč. Podle odborářů v maloobchodu činí základní mzda provozních zaměstnanců v Praze v řetězcích při nástupu asi 14.000 korun. Platy.cz uvádí průměrnou mzdu na pozici prodavač 14.007 Kč a u pokladní 13.642 Kč. Průměrná mzda v ČR přitom loni ve 3. čtvrtletí byla 27.220 Kč.

„Jednoznačně je to jeden z oborů (maloobchod), kde u velké části firem došlo v posledních dvou letech k navýšení mezd, místy i přímo skokovému v desítkách procent. Někde platy narostly i více než o 50 procent,“ uvedl ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech Tomáš Surka.

Pozitivní trend ve vývoji mezd v poslední době potvrzují i odbory. „Můžeme hovořit o nárůstu mezd. Myslím, že vyjednávání, které se vedlo v jednotlivých řetězcích, bylo úspěšné,“ řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Podle odhadu odborů přitom pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR celkem 180.000 lidí.

Průměrná smluvní mzda v Lidlu na pozici prodavače či prodavačky činí po zapracování a při přepočtení na úvazek 40 hodin týdně 20.382 Kč. Nástupní mzda začíná na 18.625 Kč při stejném úvazku. „Mzdy jsme u pozic prodavač/prodavačka a skladník/skladnice navyšovali v červnu loňského roku, a to o více než 20 procent. Ke stejnému datu jsme u těchto pozic navyšovali i mzdy nástupní, a to dokonce o celých 25 procent,“ uvedla mluvčí Zuzana Holá.

V Albertu zaměstnanci na provozních pozicích v obchodech v průměru vydělávají při plném úvazku 15.500 korun, včetně variabilní složky. Od 1. ledna firma zvedla mzdy v průměru o 8,5 procenta. „Nejvíce si polepšili prodavači a pokladní, kde průměrné zvýšení základních mezd dosáhlo téměř deset procent, ale řada z nich má mzdy navýšené až o 20 procent,“ uvedl mluvčí Jiří Mareček.

„Pro český trh práce je v posledních měsících charakteristická velmi nízká míra nezaměstnanosti spojená s velkým konkurenčním bojem o kvalitní zaměstnance,“ potvrdila mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

IKEA loni zavedla ve střední Evropě novou strukturu mezd. „Výsledkem bylo zvýšení mezd většiny zaměstnanců. Nová struktura mezd bude znamená zvýšení mzdy pro téměř tři čtvrtiny zaměstnanců. Jednalo se o investici do mezd ve výši 1,4 milionu eur, tedy přibližně devítiprocentní nárůst našich mzdových nákladů,“ uvedl personální manager pro region Alessandro Lagazio.

Kaufland loni zvýšil platy svých zaměstnanců až o 20 procent, týkalo se to zejména provozních pozic. „S ohledem na diskrétnost a v zájmu našich zaměstnanců Vám výši jednotlivých platů nemůžeme sdělit,“ uvedl mluvčí společnosti Michael Šperl. V inzerátech na svém webu uvádí společnost plat např. pokladní na pobočce Třinec 16.000-18.000 Kč.

Přidej komentář jako první k "Nízká nezaměstnanost a nezájem lidí nutí řetězce zvyšovat platy"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*