O vyšších mzdách ve firmě ZDS-Psota bude jednat zprostředkovatel

Ministerstvo práce a sociálních věcí určilo zprostředkovatele, který povede jednání mezi odboráři a vedením dopravní firmy ZDS-Psota ze Znojma. Jeho úkolem bude najít kompromisní řešení mezi požadavky odborářů zvýšit mzdy řidičům autobusů a stanoviskem firmy, která tvrdí, že prostor pro zvýšení mezd neexistuje. Za odboráře to dnes ČTK řekl Libor Weinstein. Výsledek jednání očekává začátkem července. Ve firmě od dubna trvá stávková pohotovost.

Odboráři požadují mzdu 108 korun za hodinu včetně doby, kdy řidič nejede, ale je v práci. Podle Weinsteina řidiči zhruba dvě třetiny pracovní doby jedou a třetinu mají takzvanou čekací dobu. Za hodinu jízdy dostávají zhruba 100 korun, za čekací dobu 50 korun. „Průměrně je to 82 až 85 korun za hodinu a v práci řidič stráví 230 až 280 hodin za měsíc,“ řekl Weinstein.

Pro letošní rok se platy ve firmě zvyšovaly o 4,3 procenta a ředitel Petr Chadim již dříve pro ČTK uvedl, že objem peněz na platy je jasně daný. „Nikdo nám za objednanou dopravu nepřidá a valorizační doložka ve smlouvách není. Podle mého názoru ani prostředník nic nevyřeší,“ řekl Chadim. Kolektivní smlouva vznikla ve firmě teprve letos, dříve zde odbory nepůsobily. Na jejím znění se obě strany shodly s výjimkou výše mezd.

Následující postup bude podle Weinsteina takový, že se prostředník setká s vedením firmy a s odboráři zvlášť a vypracuje návrh, který by měl teoreticky vyhovovat oběma stranám. „Uvidíme, může se nelíbit nám či vedení. Není závazný,“ poznamenal Weinstein. Pokud by se strany nedohodly, přiblížili by se odboráři ke stávce.

Loni měla firma 113 zaměstnanců, z toho 87 řidičů, tržby činily 157 milionů korun. Dopravce zajišťuje městskou hromadnou dopravu ve Znojmě, regionální linky pro Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje a také provozuje na komerční riziko dálkové linky.

Stávková pohotovost ve firmě trvá v době, kdy se snaží celorepublikově Odborový svaz dopravy vylepšit podmínky řidičů autobusů. Odboráři jsou připraveni jít do stávky v celé zemi během srpna.

Přidej komentář jako první k "O vyšších mzdách ve firmě ZDS-Psota bude jednat zprostředkovatel"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*