Od dneška jsou nezaměstnaní za práci ve veřejné službě zvýhodněni

Uchazeči o zaměstnání, kteří odpracují alespoň 20 hodin veřejné služby měsíčně, budou ode dneška opět finančně zvýhodněni. V účinnost vstupuje senátní novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Pokud budou lidé v hmotné nouzi aktivní, mohli by dosáhnout i na částku životního minima, případně i vyšší sumy.

Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku a nevykonávají veřejnou službu nebo krátkodobé zaměstnání, budou nadále dostávat jen částku na úrovni existenčního minima. Pokud budou aktivní, částka se jim bude zvyšovat. Měli by navíc dostávat 40 procent rozdílu mezi životním a existenčním minimem.

Návrh má úpravu veřejné služby částečně vrátit do stavu před sociální reformou bývalé vlády Petra Nečase (ODS), do níž zasáhl Ústavní soud. Na rozdíl od předchozí úpravy novela nezavádí žádné sankce za nesplnění veřejné služby. Naopak počítá s uhrazením až 300 korun měsíčně na náklady na dopravu, které by lidé s veřejnou službou měli.

Krajské úřady práce mají podle novely poskytovat obcím až 1000 korun jako příspěvek na pracovní prostředky pro osoby vykonávající veřejnou službu. Úřady by také měly brát při přidělování veřejné služby ohled na vzdělání a praxi klientů.

Poslanci do senátní novely doplnili pasáž, podle níž se do odůvodněných nákladů na bydlení pro účely příspěvku na živobytí mají započítávat prokazatelné vynakládané výdaje, avšak maximálně do 75 procent normativních nákladů na bydlení podle zákona o státní sociální podpoře.

1 Komentář k "Od dneška jsou nezaměstnaní za práci ve veřejné službě zvýhodněni"

  1. Chybí důležitý detail. Před avizovaným zvýhodněním si chudí nejprve pohorši. V srpnu 2017 poklesne většině lidi v hmotné nouzi příspěvek na živobytí z životního na existenční minimum. Veřejná služba (pokud vůbec bude nabidnuta) pak zlomku z nich přinese buď jen návrat na původní výši dávek nebo „bonus“ ve výši 121 Kč měsíčně.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*