Odboráři v maloobchodu pokračují v kampani Chceme volné svátky

Tisíce zaměstnanců maloobchodu se tento týden opět zapojí do kampaně odborů Chceme volné svátky a budou nosit neonový náramek se stejným nápisem. Odboráři obchodu tom dnes uvedli v tiskové zprávě. Zaměstnanci tak podle odborů chtějí podpořit původní návrh zákona, který počítal se sedmi volnými dny v roce. Nyní je zatím schváleno znění, které počet volných dnů omezilo na tři a půl.

„Chtějí tak vyvrátit domněnku, že o zákon nestojí, a chtějí dát najevo podporu původnímu znění zákona, který obsahuje sedm volných dní,“ uvedla mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Aneta Bednářová.

OSPO uvedlo, že ke kampani se připojily i některé známe osobnosti jako herečka Táňa Fischerová, europoslankyně Evelyn Regner nebo předseda představenstva firmy REWE Group, která v ČR provozuje obchody Billa a Penny Market, Frank Hensel.

„Zákon by zajistil zaměstnancům obchodu sedm volných dnů v roce, které by mohli strávit odpočinkem a se svojí rodinou. 80 procent zaměstnanců obchodu navíc tvoří ženy, často samoživitelky, které mnohdy nemají možnost důstojně oslavit Vánoce ani jiné svátky,“ dodala Bednářová.

Poslanci by o návrhu měli opět hlasovat 28. června. V květnu návrh schválila Poslanecká sněmovna ve znění, které počet volných dnů omezil na tři a půl (25. a 26, prosince, 1. ledna a na Štědrý den do 14 hodin). Senát posléze návrh vrátil zpět Sněmovně, a to v původním znění. Trvá tak na tom, aby velké obchody měly zavřeno o sedmi státních svátcích, jak původně navrhoval.

Návrh, který se týká i velkoobchodu, může podle předchozích vyjádření obchodníků ve dnech volna dopadnout i na zásobování restaurací či malých obchodníků. „V průběhu jednoho svátečního dne obslouží jeden velkoobchodní řetězec ve svých 13 pobočkách okolo 18.000 restaurací a 14.000 maloobchodů, což bude představovat citelný výpadek,“ uvedla nedávno prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Obchody by podle původního senátního návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze dopoledne.

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích a vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

Omezení prodeje o svátcích se snaží odbory prosadit řadu let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu.

Přidej komentář jako první k "Odboráři v maloobchodu pokračují v kampani Chceme volné svátky"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*