Problematika bezpečnosti práce a prevence je v Česku podceňována a ignorována, o čemž svědčí statistiky pracovní úrazovosti. Počet preventivních kontrol bezpečnosti práce by se měl zvýšit. Na dnešním briefingu to uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Loni následkem pracovního úrazu zemřelo v ČR 131 lidí, o 25 více než předloni.
Odboráři dnes před svým pražským sídlem na náměstí W. Churchilla uspořádali za tyto oběti pietní akt. Na 28. dubna připadá Mezinárodní den vzpomínkových akcí za oběti pracovních úrazů a nemocí z povolání a za zraněné při práci.
„Nárůst smrtelných úrazů je časovanou bombou, a proto považujeme za důležité vrátit se do režimu zvýšených preventivních kontrol bezpečnosti práce,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Odbory podle něj budou na tripartitě požadovat jiný, nový a efektivnější přístup k problematice bezpečnosti práce.
Nejčastěji smrtelné úrazy při práci postihují lidi věkové kategorie 51 až 60 let. „Přitom velmi vesele diskutujeme o prodloužení věku pro odchod do důchodu, mnohdy na nekonečno, a tváříme se jako by se nás to netýkalo, jako by člověk byl schopen zvládnout úplně všechno,“ dodal Středula.
Až o 100 procent více smrtelných nehod se podle něj také stalo u dohod o provedení práce, tedy mimo pracovní poměr. „To podle našeho soudu vůbec není náhoda. To je snaha někdy uniknout z trvalých pracovních poměrů,“ dodal.
Podle údajů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) z konce loňského roku smrtelných úrazů v práci v minulých letech postupně ubývalo. Zatímco v roce 2002 se jich stalo 206, v roce 2013 jich bylo 113. Od roku 2014 se ale počty zase mírně zvyšují. Podle dřívějšího vyjádření šéfa SÚIP Rudolfa Hahna za růstem počtu může být oživení ekonomiky a růst zaměstnanosti. Loni bylo v Česku zaznamenáno 1299 pracovních úrazů s hospitalizací delší než pět dnů.