Hromadné propouštění nahlásilo letos v únoru sedm zaměstnavatelů, odejít musí 241 pracovníků, hlavně ve středních Čechách a na Liberecku. Počet takto propouštěných je o 301 lidí menší než před rokem, proti lednu je nižší o 122 zaměstnanců. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR.
Z propouštěných pracuje ve středních Čechách 65, na Liberecku 53 a dále v Královéhradeckém kraji 43 lidí. Hromadné propuštění ohlásili i zaměstnavatelé s provozovnami v Moravskoslezském, Pardubickém, Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém, Karlovarském a Plzeňském kraji a také v Praze.
Sedm hromadně propouštějících firem je o dvě nižší počet než v lednu, loni v únoru bylo takových podniků o jeden méně. Snižovat počty zaměstnanců se letos v únoru firmy chystaly především ve strojírenství, v kovovýrobě, logistice, oblasti vědy a techniky nebo v bankovnictví. Z hlediska profesí se propouštění týká zejména vědeckotechnických pracovníků a montážních dělníků.
„Jako hlavní důvod k přijetí tohoto opatření uváděli zaměstnavatelé zvýšení efektivnosti, pokles objemu zakázek, organizační změny či ukončení činnosti a výroby,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. V případě organizačních změn jsou podle ní firmy připraveny nabídnout propouštěným nově vzniklé pozice.
O hromadné propouštění jde tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď nejméně deset lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky je to aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Dříve než dá zaměstnavatel výpovědi, musí o svém záměru písemně informovat vedle pobočky úřadu práce také odborovou organizaci a radu zaměstnanců.