Z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment vyplývá, že v Olomouckém kraji meziročně vzrostl počet volných míst o 20 % a nejvyšší mzda dosáhla až na kulatých 150 000 Kč.
Největší nedostatek zaměstnanců v současnosti hlásí průmyslová výroba a IT, firmy naopak nemají problém získat pracovníky na administrativní pozice. Podniky v Olomouckém kraji asi nejvíce postrádají konstruktéry, technology a procesní inženýry, což je do značné míry dáno tím, že v Olomouci chybí univerzita technického směru. Jde ovšem o profese, které jsou velmi dobře hodnoceny. Konstruktéři či procesní inženýři si vydělají až 45 000 korun měsíčně a manažer technologie až 80 000 korun. K nejčastěji poptávaným profesím dále patří montážní dělníci, CNC operátoři a vstřikolisaři. „Prakticky všechny dělnické profese se v olomouckém regionu obsazují hůř než ve zbytku republiky,“ říká Ondřej Kolínek, manažer olomoucké pobočky Grafton Recruitment, a dodává: „Může za to mzdová úroveň – v Olomouckém kraji si dělnické profese vydělají ve srovnání s ostatními regiony o něco méně. Například CNC operátor si v Olomouckém kraji vydělá 22 až 30 tisíc měsíčně, v Jihomoravském kraji či na Vysočině však až 35 tisíc měsíčně.“ Meziročně si však všechny tyto profese polepšily. Celorepublikově rostly mzdy v roce 2016 dle ČSÚ o 4,3 %, dělnické pozice v Olomouckém kraji si však polepšily zhruba o 10 %. Nedostatek pracovníků některé firmy řeší i náborem cizinců. V Olomouckém regionu jde především o Bulhary či Poláky, firmy rády zaměstnávají i Ukrajince, kteří často disponují technickým vzděláním.
V oboru informačních technologií vrcholí nedostatek programátorů, který se nevyhnul ani Olomouckému kraji. „Pro celý obor informačních technologií jsou typické velké regionální rozdíly ve mzdovém nastavení, nejvyšších mezd dosahují pracovníci v Praze a v Brně, ve zbytku republiky se ohodnocení již navzájem tolik neliší, ale pohybuje se zhruba o 20-30 % níž než v hlavním městě,“ okomentoval Ondřej Kolínek. Nástupní mzdy se ovšem i v Olomouckém kraji i v případě čerstvých absolventů šplhají až ke 30 000 Kč a u zkušených pracovníků dosahují až k 60 000 Kč. I v případě těchto pracovních pozic lze zaznamenat takřka 10 % meziroční růst mezd. „V letošním roce očekáváme další růst poptávky po IT specialistech. Důvodem je příchod nových softwarových firem do regionu,“ vysvětluje Ondřej Kolínek s tím, že zaměstnavatelé budou muset nejspíš přehodnotit nabízené podmínky, aby v boji o talentované pracovníky skutečně uspěli.
Kromě IT expertů se dá letos očekávat také zvýšený zájem firem o strojní a elektro inženýry. Volní administrativní pracovníci anebo absolventi místní univerzity by zase mohli najít uplatnění v místních centrech podnikových služeb, které rovněž plánují v nejbližší době poměrně silnou expanzi.