Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Ekonomika»Opatrnost zaměstnavatelů roste
    Ekonomika

    Opatrnost zaměstnavatelů roste

    hrmag.czBy hrmag.cz4. 10. 2019Žádné komentáře3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2019 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2019 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

    ManpowerGroup má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již více než pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

    Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2019 mírně optimistické náborové plány. 4 % zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 2 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 93 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2019 hodnotu +2 %.

    „Míra nezaměstnanosti v České republice zůstává nejnižší v Evropě a společnosti mají potíže s obsazováním svých volných pracovních míst ve všech odvětvích, ale podle našeho výzkumu se ve čtvrtém čtvrtletí předpokládá zpomalení tempa náboru. Zvýšenou opatrnost sledujeme zejména v automobilovém odvětví, které je v české ekonomice klíčovým zaměstnavatelem. Také očekáváme na konci roku sezónní pokles zaměstnanosti v zemědělství, stavebnictví a restauracích a hotelech. Kromě toho pouze 21 % velkých společností plánuje zvýšit počet zaměstnanců ve srovnání s 35 % v předchozím čtvrtletí,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

    Porovnání organizací podle velikosti

    Zaměstnavatelé velkých společností nad 250 zaměstnanců hlásí nejsilnější náborové plány s Čistým indexem trhu práce +18 % (21 % plánuje zvyšovat a 3 % snižovat počty zaměstnanců). Střední podniky jsou také relativně optimistické s Čistým indexem trhu práce +10 % (16 % plánuje zvyšovat a 6 % snižovat počty zaměstnanců). Malé podniky hlásí Index +1 % a zaměstnavatelé v mikropodnicích očekávají zachování aktuálního stavu s Indexem 0 %.

    Porovnání dle odvětví

    Zaměstnavatelé v 7 z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Doprava, skladování a komunikace a Stavebnictví s Čistým indexem trhu práce +6 %.
    Následuje odvětví Těžba nerostných surovin s hodnotou Indexu +4 %. Oproti tomu zaměstnavatelé v odvětví Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov očekávají snižování počtu pracovních sil s Indexem -8 % a výrazný sezónní pokles hlásí také Ubytování a stravování s Indexem -3 %. Mezikvartální pokles zaznamenalo 9 z 10 odvětví s výjimkou veřejného sektoru. Meziročně poklesl index v 7 sektorech a vzrostl v Těžbě, HORECA a Dopravě, skladování a komunikacích.

    Regionální srovnání v rámci ČR

    Z hlediska regionů vykazuje nejsilnější Čistý index Morava s hodnotou 4 %. Oproti tomu zaměstnavatelé v Praze i v Čechách hlásí utlumené náborové plány s Indexem +1 a -1 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v Čechách hlásí zhoršení náborového prostředí o 6 procentních bodů a v Praze o 5 procentních bodů, avšak Index na Moravě se mírně zlepšil o 2 procentní body.

    Globální pohled

    Výsledky průzkumu pro čtvrté čtvrtletí 2019 ukazují, že zaměstnavatelé ve 43 ze 44 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí zvýšit počet pracovních sil, pouze předpověď v jedné zemi je beze změny. Nejsilnější náborové plány hlásí Japonsko, Tchaj-wan, USA, Indie a Řecko, nejslabší trh práce očekává Španělsko, Česká republika, Argentina, Kostarika a Švýcarsko.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Nové kanceláře v Praze mizí před očima kvůli vysoké poptávce a předpronájmům

    26. 9. 2023

    Celková důvěra v ekonomiku se snížila

    25. 9. 2023

    Kvalita trhu práce v ČR se zhoršila

    25. 9. 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Bojí se Češi umělé inteligence?
    • Pražské kanceláře brzy budou nedostatkové zboží
    • Desk sharing zvyšuje standard pracovních míst
    • Až 10 benefitů souvisejících s volnem mohou čerpat zaměstnanci IT a podnikových služeb
    • Šikanu na pracovišti zažila desetina zaměstnanců, pomoci může whistleblowing
    • Požadavky na kanceláře i ceny pronájmů díky ESG porostou
    • Čtvrtina zaměstnanců si hledá novou práci, nejčastějším důvodem je nespokojenost s výší mzdy a stres
    • Poptávka na pražském kancelářském trhu navzdory oživení netlačí ceny nahoru
    • Více než třetina českých zaměstnanců si myslí, že se v Česku žije špatně
    • Je umělá inteligence hrozba, nebo příležitost?
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.