Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Ekonomika»Počet lidí, kteří změnili během půl roku zaměstnání, klesl pod pětinu, aktivně ji hledá minimum lidí
    Ekonomika

    Počet lidí, kteří změnili během půl roku zaměstnání, klesl pod pětinu, aktivně ji hledá minimum lidí

    hrmag.czBy hrmag.cz1. 9. 2019Žádné komentáře3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Z nejnovějšího globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že v uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání 17 % Čechů. Další zhruba pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá (4,4 %), nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží (17,3 %). Zhruba 12 % dotazovaných (2x více žen než mužů) v průzkumu uvedlo, že cítí silnou potřebu začít dělat něco úplně jiného než dosud. Nejčastěji měnili zaměstnání lidé pracující v potravinářské výrobě, v oboru hotelnictví a stravování, v chemickém průmyslu a v telekomunikačních a poštovních službách. Se svým stávajícím zaměstnavatelem je spokojeno 68 % českých zaměstnanců.

    Kdo změnil zaměstnání a proč?

    Během posledního půl roku vyměnilo zaměstnání 17 % lidí, což je o 3,5 % méně než v předchozí vlně průzkumu. Míra fluktuace byla o něco vyšší u žen (17,6 %) než u mužů (16,4 %). Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci, připadá tradičně na nejmladší věkovou kategorii zaměstnanců ve věku 18 – 24 let (33,3 %) a také na kategorii zaměstnanců ve věku 25 až 34 let (32,3 %). Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uváděli respondenti průzkumu získání lepších podmínek (41 %), nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem (29 %) a osobní důvody (25 %). Pokud jde o obory, tak k největší fluktuaci zaměstnanců došlo ve výrobě potravinářských výrobků, v oboru hotelnictví a stravování, v chemickém průmyslu a v telekomunikačních a poštovních službách. „Z průzkumu vyplynulo, že nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem byla hlavním důvodem ke změně práce pro 29 % respondentů, což je o 10 procentních bodů více než v předchozím období. Pro zaměstnavatele z toho plyne jediné, pokud si chtějí udržet zaměstnance, musí jim nabídnout takové podmínky, aby neměli chuť poohlížet se po jiných pracovních příležitostech. Nejde přitom jen o finanční ohodnocení a benefity, ale i o atmosféru na pracovišti a náplň práce. Celých 12 % respondentů průzkumu totiž uvedlo, že chce dělat něco úplně jiného než dosud. Je tedy na zaměstnavateli, zda dokáže svým lidem vyjít vstříc i v náplni práce a nabídnout jim pozici, která jim bude vyhovovat,“ komentuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad.

    Novou práci aktuálně aktivně hledá pouze 4,4 % dotazovaných, 17 % se pak po nových pracovních nabídkách a příležitostech poohlíží. Ženy jsou v tomto ohledu aktivnější než muži, novou práci si aktivně hledá 6,4 % žen, ale jen 2,5 % mužů. „Počet lidí aktivně hledajících práci konstantně klesá už celé dva roky a nedá se očekávat, že by se tento vývoj otočil. Pro zaměstnavatele to znamená, že musí při hledání nových lidí zapojovat i jiné techniky než klasickou inzerci. Lidé mají více možností na výběr, a proto je stále více zajímají faktory jako je firemní kultura, atmosféra a reputace dané firmy, kterou dále nejlépe zprostředkují spokojení zaměstnanci,“ vysvětluje Alžběta Honsová.

    Oproti předchozímu čtvrtletí se mírně snížil počet lidí, kteří jsou spokojeni se svým stávajícím zaměstnavatelem, přičemž muži jsou o něco spokojenější než ženy. Zároveň klesl podíl zaměstnanců (na 4 %), kteří se velmi obávají, že by mohli přijít o práci. Více se obávají muži než ženy, nejvíce v kategorii těch nejstarších (55-67 let) a nejmladších (18-24 let) zaměstnanců. Dle Alžběty Honsové mají relativně největší obavy ze ztráty práce lidé pracující v telekomunikačních a poštovních službách, ve stavebnictví, v oblasti výroby a v dopravě.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Zaměstnanci státu a státní úředníci: kde pracují a za kolik?

    9. 7. 2025

    Trh práce ochlazuje a chybí mu flexibilita

    9. 7. 2025

    Nezaměstnanost v Česku zůstala v červnu na 4,2 %

    8. 7. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Regionální kanceláře jsou nejdražší v Praze a nejlevnější v Sofii
    • Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model
    • Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.