Počet nezaměstnaných absolventů v září výrazně vzrostl, na úřadu práce bylo evidováno téměř 20 000 mladých lidí, o 2 400 více než vloni. Firmy se sice potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, ale čerství absolventi často narážejí na problém s nedostatkem praxe. Zaměstnavatelé situaci řeší zaváděním trainee programů a rekvalifikačními kurzy, které mohou chybějící praxi nahradit. Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika, komentuje potřebu reskillingu a upskillingu, které jsou klíčem k lepšímu uplatnění absolventů na trhu práce.
Míra nezaměstnanosti zaznamenala letos na podzim výrazný nárůst, přičemž jedním z hlavních důvodů byl příliv čerstvých absolventů na trh práce. Zatímco v září 2023 bylo evidováno 16 894 mladých uchazečů o práci, letos jejich počet vzrostl na 19 294, což představuje meziroční nárůst o 2 400 osob, tedy o 14 %. Podíl této skupiny na celkové nezaměstnanosti dosáhl 6,6 %. Oproti předchozímu měsíci jejich počet vzrostl dokonce o 6 602. „Počet absolventů, kteří vstupují na trh práce, v posledních letech roste. Nedostatek kvalifikovaných kandidátů na druhé straně vede k tomu, že firmy jsou nuceny přehodnocovat přístup k uchazečům a investovat do trainee programů a dalšího vzdělávání mladých lidí,“ vysvětluje Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika.
Reskilling, upskilling a trainee program
Jánský upozorňuje na důležitost kontinuálního vzdělávání, které může mladým lidem pomoci lépe se začlenit na trh práce: „Reskilling a upskilling jsou zásadní nástroje pro absolventy, kteří chtějí získat konkurenční výhodu na stále náročnějším trhu práce.“ Dodává, že podle průzkumu Randstad Employer Brand Research 2024 více než polovina českých zaměstnanců, zejména mezi generací Z (60 %), považuje rekvalifikaci a rozvoj dovedností za klíčový faktor úspěchu. Vzhledem k rostoucímu počtu nezaměstnaných absolventů to není překvapivé. „Zatímco absolventi technických oborů, jako je strojírenství a IT, mají uplatnění snazší, další mladí lidé čelí obtížím při hledání místa kvůli nedostatku praxe. Firmy nicméně začínají být při přijímání čerstvých absolventů čím dál otevřenější, pokud splňují další klíčové požadavky,“ říká Martin Jánský.
Pokud chtějí mladí lidé získávat zkušenosti a praxi již během studia, mnoho firem jim to umožňuje prostřednictvím tzv. trainee programů. „Jde o specifickou firemní iniciativu, která nabízí studentům a čerstvým absolventům možnost seznámit se s reálným pracovním prostředím, získat praktické dovednosti a postupně se adaptovat na firemní kulturu,“ říká Jánský. „Asi 20–25 % studentů si buduje svou kariéru již během studia, což jim při nástupu do práce poskytuje velkou výhodu,“ dodává.
Uplatnění a očekávání absolventů
Vzhledem k nedostatku pracovních sil hledají firmy především absolventy technických, ekonomických, průmyslových a zdravotnických oborů. Podle údajů Úřadu práce bylo letos v září registrováno 48 000 volných pracovních míst vhodných pro absolventy. „Problém ale často spočívá v tom, že absolventi mají často až přehnaná očekávání ohledně mzdy,“ říká Jánský. „Firmy se jim proto snaží nabídnout jiné atraktivní podmínky, například v podobě flexibilní pracovní doby nebo možnosti home office.“