Za víc než dva roky intenzivnějšího soužití s Ukrajinci výrazně kleslo přesvědčení Čechů o jejich dobrém přístupu k práci. Střízlivější jsou i lidské postoje k nim. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.
„Je to pochopitelné, vzájemné soužití trvá už dost dlouho na to, aby lidé nabrali reálnější zkušenost s ukrajinskými sousedy a spolupracovníky. Přes sestupný trend je ale pořád podpora veřejnosti poměrně silná,“ hodnotí výsledky František Boudný, ředitel personálky.
Zatímco jenom nepatrně klesl podíl lidí přesvědčených, že Ukrajinci pracují stejně dobře jako Češi (z 34 % v březnu 2022 na 30 % letos v květnu), zásadně kleslo přesvědčení, že jsou dokonce pracovitější či snaživější (pokles na 23 % z pětatřiceti). Sedmnáct procent dotázaných si dokonce myslí, že Ukrajinci odvádějí horší práci (oproti jedenácti procentům po vypuknutí ruské války proti Ukrajině).
O víc než šestinu ubylo lidí s pozitivním vnímáním Ukrajinců
Kladný postoj k východním sousedům nyní uvádí čtyři z deseti respondentů oproti 55 % v roce 2022: osm procent lidí (místo patnácti) je rádo, že tady Ukrajinci žijí a téměř dvaatřicet procent (místo téměř čtyřiceti) by je bralo i jako kolegy v práci. Záporný postoj uvádí 27 % Čechů (předloni 18 %) s tím, že chápou, že jim nyní musíme pomáhat, zatímco z principu negativní postoj s odkazem na špatnou zkušenost zastává 19 % (oproti šesti) účastníků průzkumu.
Reálnější je i odhad doby, po kterou bychom měli Ukrajincům pomáhat: pár měsíců uvedlo 29 % (oproti 62 %), rok až dva 28 % (25 %) a neomezeně dlouho 26 % (oproti 8 %). Současně z šesti na sedmnáct procent vzrostl počet lidí zastávajících názor, že bychom pomáhat vůbec neměli.
Data pro reprezentativní průzkum sesbírala agentura Talk Online Panel na vzorku 500 respondentů starších osmnácti let. Podobný byl i vzorek, který průzkumná agentura použila v roce 2022.