Příjmy domácností v roce 2018 reálně vzrostly o 4,7 %

Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností v roce 2018 podle ČSÚ reálně vzrostl o 4,7 % a reálná spotřeba na obyvatele meziročně vzrostla o 3,4 %. Zisky zahraničních vlastníků korporací dosáhly v loňském roce 7,8 % HDP.

„Příjmy domácností v minulém roce reálně vzrostly o 4,7 %, což byl nejrychlejší růst za posledních 16 let. Dynamický růst mezd se projevil v meziročním navýšení mzdových nákladů u podniků o 9 %. Pokračoval tak trend snižování míry jejich ziskovosti. Jelikož velká část podniků patří zahraničním vlastníkům, mělo to i přímý dopad do odlivu důchodů do zahraničí,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností v roce 2018 reálně vzrostl o 4,7 % a reálná spotřeba na obyvatele meziročně vzrostla o 3,4 %. Zisky zahraničních vlastníků korporací dosáhly v tomto roce 7,8 % HDP. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve 4. čtvrtletí hodnoty 34 843 Kč1 a oproti předchozímu čtvrtletí se reálně zvýšil o 0,3 %, meziročně o 3,5 %.

Zisky zahraničních vlastníků korporací dosáhly 7,8 % HDP. Ve formě dividend si zahraniční vlastníci rozdělili takřka 294 mld. Kč a reinvestováno bylo přes 120 mld. Kč. Tento vývoj odráží vysokou ziskovost přímých zahraničních investic v ČR. 

Na druhou stranu byl odliv důchodů ze zisků částečně kompenzován přílivem důchodů ze zahraničí, zejména úroky a příjmy ze zaměstnání. Negativní saldo prvotních důchodů se zahraničím se meziročně zlepšilo o 40 mld. Kč a dosáhlo 270,8 mld. Kč. V reálném vyjádření vzrostl hrubý národní důchod v roce 2018 o 3,9 %.

Přidej komentář jako první k "Příjmy domácností v roce 2018 reálně vzrostly o 4,7 %"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*