Projekt podpoří pracovní místa pro absolventy i lidi před penzí

Projekt nazvaný Generační tandem podpoří ve středních Čechách pracovní místa pro absolventy i lidi před penzí. Jeho druhou část nyní spouští úřad práce. Zapojeným firmám rozdělí v příspěvcích na mzdy až 38 milionů korun z evropských dotací. Program bude fungovat do konce roku 2018. ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Dotaci získají zaměstnavatelé, kteří k pracovníkovi v předdůchodovém věku přijmou kolegu do třiceti let. Úřad práce může přispět až 20.000 korun na místo pro mladého člověka a až 24.000 korun na udržení stávajícího zaměstnance.

„Cílem je posílit trend dnešní doby, a to smíšený kolektiv. Právě ten je nejefektivnější variantou pracovních skupin. Starší lidé mají neocenitelné zkušenosti a také přiměřený nadhled, navíc jsou loajální. Oproti tomu jejich mladí kolegové nejsou zatížení takzvanou provozní slepotou, mají nadšení a nebrání se inovacím. To vše může velmi významně přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti firem. Přidanou hodnotou je taktéž modifikace ženského a mužského elementu v týmech,“ uvedla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

Firmy mohou příspěvky na mzdy pracovníků pobírat po dobu šesti až 12 měsíců. Musí ale splnit podmínku, že oba takto uzavřené pracovní poměry budou v souběhu.

Další z podmínek je, aby zaměstnanec v předdůchodovém věku měl v následujících maximálně třech letech nárok na řádný odchod do starobního důchodu a zároveň mu hrozí ztráta zaměstnání, mladý uchazeč by pak měl přijít z evidence úřadu práce a neměl by mít odpracováno více než dva roky. Přihlásit se může i uchazeč do 30 let, který odpracoval delší dobu, ale byl na rodičovské dovolené nebo pečoval o osobu blízkou minimálně dva roky a zároveň opakovaně přišel o zaměstnání a dostal se do evidence úřadu práce.

První program Generační tandem běžel loni a předloni v Karlovarském, Středočeském a Olomouckém kraji, úřad práce při něm podpořil pracovní pozice pro více než 150 lidí, nejvíce jich bylo ze středních Čech. Zapojilo se do něj přes 110 zaměstnavatelů, těm úřad práce rozdělil přes 40 milionů korun. Nejčastěji šlo o místa v administrativě, účetnictví, výzkumu, zemědělství, strojírenství, v dělnických profesích, ve zdravotnictví, bezpečnosti, obchodu nebo sociálních službách.

Po ukončení zapracování nových zaměstnanců na společensky účelném pracovním místě a vyplácení příspěvků si 67 procent zaměstnavatelů ponechalo účastníky v pracovním poměru.

Přidej komentář jako první k "Projekt podpoří pracovní místa pro absolventy i lidi před penzí"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*