Regulovanou prodejní dobu o nedělích a svátcích má řada zemí EU

Řada zemí EU má stanovenou určitou formu regulace otevírací doby obchodů o nedělích a státních svátcích. Zatímco v některých státech (Německo, Rakousko) je maloobchodní prodej v neděli a ve svátky dlouhodobě zakázán, jiné země odsouhlasily zákaz nedělního prodeje teprve nedávno. Od regulace prodejní doby naopak v posledním roce ustoupily Portugalsko, Finsko a Maďarsko. Čeští poslanci dnes rozhodli, že velké obchody budou muset mít zavřeno o sedmi státních svátcích.

Přehled otevírací doby o nedělích a svátcích v zemích Evropské unie:

Belgie – O svátcích jsou obchody a banky obvykle zavřeny. Poměrně složitá pravidla upravují jejich otevírací doby v neděli. Umožňují totiž zaměstnávání prodavačů jen několik nedělí v roce. Na majitelích podniku je, pro které neděle se rozhodnou. Většinou tak činí po dohodě s dalšími obchodníky či s radnicí, nejčastěji mívají o nedělích otevřeno před Vánocemi, mezi svátky či na začátku slev. Výjimkou jsou turisticky atraktivní a pobřežní oblasti, kde mohou radnice nedělní prodej povolit stejně jako konání trhů a podobně.

Bulharsko – O sobotách a nedělích je otevřeno bez jakékoliv regulace, obchody obvykle dobrovolně zavírají o státních svátcích.

Dánsko – Obchody mají zavřeno ve státní svátky. Výjimkou jsou prodejci pečiva, mléčných výrobků, novin, automobilů nebo květin. Poslední den v roce bývá otevřeno do 15:00.

Finsko – Od ledna letošního roku mají obchody neregulovanou prodejní dobu. Regulace se týká jen zákazu prodeje alkoholu v nočních hodinách.

Francie – V zemi jsou obchody zavřené o některých vybraných svátcích a pravidelně v neděli na základě zákoníku práce. Výjimku mají jen malé provozovny v turistických zónách stanovených místními prefekturami nebo třeba na nádražích. Potravinářské obchody mohou prodávat v neděli dopoledne. Zaměstnanci musejí ale mít náhradní volno a v neděli mohou sloužit jen obtýden. Jejich služba musí být dobrovolná, stvrzená podpisem.

Chorvatsko – Obchody mají otevřeno bez regulace, zavírají se na Nový rok, Velikonoční pondělí a Štědrý den.

Irsko – Prodejní doba není v zemi regulovaná, jediná omezení se týkají prodeje alkoholu, který nesmí být prodáván v nočních a ranních hodinách a na Štědrý den a Velký pátek vůbec.

Itálie – Otevírací doba obchodů není regulovaná.

Kypr – Regulovaná otevírací doba; v období od května do konce listopadu 2015 byly obchody otevřeny až do 22:00 či 23:00. Ve zbytku roku zavíraly v 19:30. O nedělích a státních svátcích byly od května do konce listopadu 2015 otevřeny do 19:00, kromě města Famagusta, kde byla prodejní doba až do 23:00.

Lucembursko – Jednou týdně mohou mít obchody otevřeno do 21:00, jinak se zavírají ve 20:00, o sobotách o hodinu dříve. O nedělích a státních svátcích bývá otevřeno do 13:00, výjimku tvoří pekařství, cukrářství nebo obchody se suvenýry.

Maďarsko – Zrušení zákona o zákazu nedělního prodeje ve většině obchodů odhlasovali maďarští zákonodárci letos 12. dubna. Vysoce nepopulární zákon platil přes rok a opoziční socialisté už proti němu začali připravovat referendum. Zákaz neplatil například pro malé obchody provozované vlastníky či členy rodiny.

Malta – Prodejní doba se liší podle ročního období. Od ledna do konce října je ve všední den otevřeno do 19:00, o sobotách do 20:00. Od listopadu do ledna je ve všední den otevřeno do 22:00, stejně jako o sobotách. V neděli a svátky je po celý rok otevřeno do 22:00.

Německo – Maloobchodní prodej v neděli a ve svátky je zakázán, výjimku mají stánky na tržištích a festivalech, obchody na nádražích a letištích a čerpací stanice. Spolkové země však mohou v jednotlivých případech povolit nedělní prodej i pro běžné obchody, zpravidla to bývá pro čtyři neděle v roce.

Nizozemsko – Obchody, banky, pošty či knihovny jsou o svátcích zavřené. Také v neděli by měly obchody zůstat zavřené, o případném nedělním prodeji mají ale právo na svém území rozhodovat jednotlivé obce.

Pobaltské státy – Obchody jsou o víkendech i svátcích otevřené bez regulace. V zemích se nesmí prodávat alkohol v nočních hodinách.

Polsko – Otevřeno je bez regulace s výjimkou 13 státních svátků, kdy jsou obchody povinně zavřeny.

Portugalsko – Od března loňského roku není otevírací doba v obchodech nijak omezena.

Rakousko – Maloobchodní prodej v neděli a ve svátky je zakázán, výjimku mohou mít obchody v turistických oblastech.

Rumunsko – O sobotách a nedělích je otevřeno bez jakékoliv regulace, obchody zavírají o státních svátcích.

Řecko – Neděle a státní svátky mají obchody zavřeno. Výjimku tvoří pekařství, květinářství nebo čerpací stanice, otevřeno mohou mít i menší samoobsluhy.

Slovensko – Maloobchodní prodej je zákonem zakázán na Nový rok, Velikonoční neděli, Štědrý den po poledni a na Hod boží vánoční 25. prosince. Výjimku mají kromě jiného čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích nebo prodejci suvenýrů.

Slovinsko – Otevírací doba obchodů není regulovaná.

Španělsko – O nedělích a svátcích bývá obvykle otevřeno do 16:00. Otevírací dobu mohou regulovat jednotlivé regiony země.

Švédsko – Otevírací doba obchodů není regulována.

Velká Británie – Malé obchody v Británii mohou mít otevřeno, kdy chtějí. Velké obchody (supermarkety) mohou v neděli otevřít nanejvýš na šest hodin mezi 10:00 a 18:00. Zavřeno tam musí být na velikonoční neděli a na Hod boží vánoční 25. prosince.

Přidej komentář jako první k "Regulovanou prodejní dobu o nedělích a svátcích má řada zemí EU"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*