Rozvoji Sušicka a zaměstnanosti výrazně pomůže obchvat Brodu

Rozvoji příhraničního Sušicka a zaměstnanosti v regionu velmi pomůže obchvat Brodu. Intenzivně ho nyní připravuje Plzeňský kraj. Usnadní dopravní obslužnost oblasti, která se stane více atraktivní pro investory i turisty. Místní budou mít rychlejší a bezpečnější cestu do Klatov a Plzně, kde je víc pracovních příležitostí. ČTK to řekl starosta 11tisícové Sušice Petr Mottl (ODS) a plzeňský hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Podle hejtmana potřebuje nyní oblast pomoc státu i kraje. Chybí tam hraniční přechod a mladí odcházejí studovat do Prahy, Brna a Plzně a už se nevracejí domů.

Na Sušicku je nyní nezaměstnanost 8,5 procenta a je nad průměrem dalších částí kraje. Plzeňský region má přitom druhou nejnižší nezaměstnanost po Praze, za únor činila 4,7 procenta.

„Je to dáno vlivy, které města a obce samy nedokážou ovlivnit,“ řekl Mottl. Zejména velkou závislostí obcí centrální Šumavy na sezonních pracích v lesích, šumavském parku a v zemědělství. Druhým problémem je poloha oblasti a špatná dopravní obslužnost. „Kdo jede k nám například od Klatov Kolineckem, tak ví, že to je katastrofa. Málokterý investor si tudy troufne organizovat dopravu,“ řekl. Dopravní infrastruktura oblasti tak nevyhovuje podmínkám 21. století.

Starosta a hejtman se shodli na tom, že je pro celou oblast Šumavy a Sušicka zásadní obchvat Brodu. „Poslední kalamity v serpentinách na odbočce z Bukováku směrem na Sušici opět ukázaly, že je to tam hodně nebezpečné a dnešní době nevyhovující silnice,“ řekl Mottl. Hejtman řekl, že bude intenzivně jednat se starosty o tom, jak oblasti pomoci. Doufá, že kraj získá z EU peníze na obchvat, aby byla cesta z Klatov do Sušice rychlejší a bezpečnější. Z jižní strany od Strakonic jsou díky investicím kraje silnice výrazně lepší.

Obchvat Brodu připravuje už třetí vedení kraje. „Teď jsou aktivní a chtějí peníze z IROP (dotační program EU pro kraje). Byl by to velký přínos pro rozvoj Sušicka,“ uvedl Mottl. Hejtman potvrdil, že to považuje za prioritní stavbu. Podle Mottla by se měla ještě rozšířit silnice z Plzně do Přeštic a Klatov a postavit obchvat Klatov, na čemž pracuje státní Ředitelství silnic a dálnic. Pak se cesta do Sušice výrazně zrychlí a oblast bude atraktivní, dodal.

Přidej komentář jako první k "Rozvoji Sušicka a zaměstnanosti výrazně pomůže obchvat Brodu"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*