Senát schválil vládní novelu o nemocenském pojištění

Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která lidem pečujícím o vážně nemocné příbuzné dává možnost vzít si 90 dní placeného volna.

Podmínkou získání zákonného příspěvku je, že si člověk pečující o vážně nemocného člena rodiny platí nemocenské pojištění. Na základě toho by pak tři měsíce dostával dlouhodobé ošetřovné, a to ve výši 60 % svého dosavadního příjmu, tedy stejně jako při klasické pracovní neschopnosti nebo při krátkodobém ošetřovném. Podmínkou dávky je, že nemocný musí strávit alespoň týden v nemocnici či jiném zdravotnickém zařízení.

Zaměstnavatel má přitom povinnost pracovníka uvolnit a po celou dobu ošetřovného mu držet jeho pracovní místo. Nesouhlasit s poskytnutím dlouhodobého ošetřovného by zaměstnavatel mohl pouze v případě vážných provozních důvodů.

Nárok na tříměsíční ošetřovatelské volno mají podle novely manželé či registrovaní partneři ošetřovaného člověka, dále rodiče, sourozenci nebo druzi či družky žijící s ošetřovaným ve společné domácnosti. O nemocného se budou moci starat také třeba teta, strýc, tchyně, tchán, snacha, zeť nebo neteř či synovec. Předloha nyní ještě čeká na podpis prezidenta. Dlouhodobé ošetřovné pak bude nejpravděpodobněji možné čerpat od poloviny příštího roku. Doposud si přitom rodiny, které pečují o dlouhodobě nemocné, mohly zažádat o různé sociální dávky určené pro osoby v nouzi.

Ondřej Wysoglad, Adecco ČR

Přidej komentář jako první k "Senát schválil vládní novelu o nemocenském pojištění"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*