Sněmovna nejspíš schválí zvýhodnění práce v rámci veřejné služby

Uchazeči o zaměstnání, kteří by byli ochotni odpracovat aspoň 20 hodin veřejné služby měsíčně, budou možná zvýhodněni. Předpokládá to senátní novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Mohlo by se uskutečnit už přespříští týden.

Senátní návrh předpokládá, že lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku a nevykonávají veřejnou službu nebo krátkodobé zaměstnání, by nadále dostávali jen částku na úrovni existenčního minima. Pokud lidé v hmotné nouzi aktivní budou, částka se jim bude zvyšovat. Měli by navíc dostávat 40 procent rozdílu mezi životním a existenčním minimem. Mohla by dosáhnout částky životního minima, případně i vyšší sumy.

Návrh má úpravu veřejné služby vrátit v podstatě do stavu před sociální reformou bývalé vlády Petra Nečase (ODS), do níž zasáhl Ústavní soud. Veřejná služba by měla být opět motivační a vést ke zvýšení příjmů lidí v hmotné nouzi.

Sociální výbor doporučil ze zákona vyjmout dobrovolnickou službu jako jeden z nástrojů ke zvýšení dávek. Ve výboru uspěl taky pozměňovací návrh Zdeňka Soukupa (ANO), podle něhož by úřady měly brát při přidělování veřejné služby ohled na vzdělání a praxi klientů.

Jana Pastuchová (ANO) ve druhém kole schvalování navrhla, aby krajské úřady práce poskytovaly obcím až 1000 korun jako příspěvek na pracovní prostředky osoby vykonávající veřejnou službu. Chce také, aby nejméně 35 procent a nejvýše 65 procent přiznaného příspěvku na živobytí bylo lidem v nouzi vypláceno formou poukázek na zboží. Opatření má podle poslankyně zajistit, že dávky budou využity na nákup potravin a „neskončí například v hracích automatech nebo nákupem alkoholu a cigaret“.

Dříve mohly nezaměstnané posílat na veřejnou službu úřady práce pod sankcí, že jinak tito lidé přijdou o podpory a budou si muset platit i pojištění. Ústavní soud tuto část reformy zrušil. Veřejná služba jako taková však zrušena nebyla.

Novela žádné sankce za nesplnění veřejné služby nezavádí. Naopak počítá s uhrazením až 300 korun měsíčně na náklady na dopravu, které by lidé s veřejnou službou měli. Pastuchová nicméně tuto pasáž navrhla z novely vypustit pro nesystémovost.

Přidej komentář jako první k "Sněmovna nejspíš schválí zvýhodnění práce v rámci veřejné služby"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*