Sobotka se chce kvůli platům v Aholdu setkat s velvyslancem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se bude chtít kvůli mzdám v řetězci Ahold sejít s nizozemským velvyslancem. Odboráře, kteří chtějí letos přidat jednorázově 1000 korun a v příštím roce sedmiprocentní zvýšení mezd, podpořil. Dnes to uvedl na tiskové konferenci. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly jsou mzdy na pozicích pokladních a skladníků v Aholdu druhé nejnižší, hůře je na tom jen řetězec Hruška. Nizozemský velvyslanec Eduard Hoeks ČTK řekl, že ambasáda ještě oslovena nebyla.

„Chci se sejít s holandským velvyslancem, chci ho požádat, aby informoval a intervenoval u majitele společnosti,“ řekl Sobotka. Požadavek odborů označil za umírněný. Sobotka zároveň varoval Ahold před tím, aby místo stálých zaměstnanců nabíral agenturní zaměstnance.

„Nebyli jsme ještě osloveni kanceláří premiéra,“ řekl ČTK Hoeks, podle kterého vedení firmy ambasádu o kolektivním vyjednávání informovalo. Jde podle něj o záležitost mezi odbory a vedením společnosti, do kterého velvyslanectví nezasahuje.

Podle odborů pobírají provozní zaměstnanci Aholdu 12.500 korun hrubého včetně příplatků. Tyto údaje však společnost, která zaměstnává v ČR zhruba 17.000 lidí, popírá. Její zástupci se chtějí sejít s premiérem a sdělit mu svůj pohled na kolektivní vyjednávání. Podle firmy mzda činí 15.500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku. „Ještě dnes jsme požádali pana premiéra o schůzku, na které mu rádi poskytneme plný obrázek o situaci včetně korektních čísel a plánů,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aholdu Jiří Mareček. Sobotka řekl, že se se zástupci firmy sejde.

Zaměstnancům společnosti letos od 1. března vzrostly mzdy o tři procenta, což podle předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáty Burianové představuje u typického zaměstnance růst o 250 korun měsíčně. Současné platy tak dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou podle odborů o málo vyšší, než je současná minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných řetězců jsou údajně o zhruba třetinu vyšší.

Části zaměstnanců podle společnosti vzrostly mzdy i k začátku října. Mělo jít o loajální zaměstnance, kteří jsou ve společnosti více než pět let. Navýšení se dotklo téměř 2500 pracovníků na provozních pozicích a mzda se jim zvýšila o 4,4 procenta v průměru, uvedla již dříve firma.

Většina velkých obchodních řetězců v ČR v poslední době zlepšila hospodaření. Ahold v letošním prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 75 procent na sedm milionů eur (zhruba 189 milionů Kč).

Přidej komentář jako první k "Sobotka se chce kvůli platům v Aholdu setkat s velvyslancem"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*