Sociální služby dofinancují MPSV, stát i EU

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministryně financí Alena Schillerová a předsedkyně Asociace krajů České republiky Jana Mračková Vildumetzová na společném jednání dne 7. června 2019 představily plán na dofinancování sociálních služeb pro rok 2019. Jedná se o kompromisní variantu, která využívá financování z rozpočtu MPSV, ze státní rozpočtové rezervy i z evropských peněz. Celkově se jedná o částku 2,5 miliardy korun. Dofinancována bude také sociální práce na obcích, péče o ohrožené děti a nadregionální projekty sociálních služeb.

„To úsilí, které jsme v posledních týdnech věnovali jako vláda tomu, aby opravdu bylo zajištěno financování pro ty nejpotřebnější, je dnes završeno opravdu skvělou dohodou,“ okomentovala výsledky jednání na tiskové konferenci ministryně Maláčová.

Představený plán počítá s dofinancováním platů a zvláštních příplatků v oblasti sociálních služeb ve výši 1 miliardy korun, 500 milionů poskytne Ministerstvo práce a sociálních věcí ze svého rozpočtu a dalších 500 milionů bude alokováno ze státní rozpočtové rezervy. Přesun finančních prostředků ze státní rozpočtové rezervy musí nejprve schválit vláda.

K dalšímu dofinancování v oblasti sociálních služeb budou využity evropské finance, které ministryně Maláčová přesunula z Operačního programu Zaměstnanost. Kraje, jako zřizovatelé sociálních služeb, budou moci žádat o tyto prostředky až do výše 1,5 miliardy korun. Ministryně Maláčová také přislíbila, krajům veškerou součinnost ze strany MPSV a zkrácení lhůt při podávání těchto žádostí tak, aby došlo k co nejrychlejšímu čerpání.

Kromě sociálních služeb dojde také k dofinancování sociální práce na obcích, kam MPSV zašle 200 milionů korun, k dofinancování péče o ohrožené děti na obcích (SPOD) částkou 165 milionů korun a k dofinancování tzv. nadregionálních projektů sociálních služeb, které se týkají např. pomoci lidem s autismem a pacientům s roztroušenou sklerózou. Zde se bude jednat o částku 81 milionů korun.

Dohodnuté řešení bude předloženo na jednání vlády dne 17. června 2019. Podle stávajícího harmonogramu by kraje měly obdržet finanční prostředky na začátku měsíce srpna. Aby finanční prostředky co nejrychleji doputovaly k poskytovatelům sociálních služeb, bude potřeba, aby se během léta sešla krajská zastupitelstva a ve věci rozhodla.

Přidej komentář jako první k "Sociální služby dofinancují MPSV, stát i EU"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*