Tisíce míst nabízely v Ostravě automobilky, banky i armáda

Na 10.000 pracovních míst nabízely firmy či instituce, které se představily na dnešním veletrhu pracovních příležitostí JOBfest Ostrava 2017 v nákupním centru Avion Shopping Park. Mezi zastoupenými společnostmi byly automobilky či jejich dodavatelské firmy Hyundai, Tatra, Mobis Automotive, Brembo. Prezentovaly se i firmy a instituce z řady jiných odvětví, například banky, dopravce RegioJet, výrobce lan Lanex nebo policie.

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji činila na konci ledna 7,5 procenta. Bez práce bylo více než 64.000 lidí. „Máme tady hodně nezaměstnaných, ale jsou tady z druhé strany firmy, které zaměstnance hledají. A právě takovýto jobfest umožňuje napárovat poptávku s nabídkou. Myslím si, že je třeba takovýchto akcí dělat více,“ řekl ČTK moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Klíčové je podle něj nenabízet levnou pracovní sílu, ale pracovní sílu, která je postavena na odbornosti a profesní znalosti. Hejtman dodal, že poptávku firem je stále možné krýt z uchazečů evidovaných na úřadu práce, byť v evidenci je řada lidí, kteří do práce chodit nechtějí, protože jim vyhovuje systém dávek a sociálního zajištění.

„Je třeba si začít říkat, že nemůžeme tady mít lidi, kteří se rozhodli, že do práce nepůjdou, že budou na dávkách. My potřebujeme těch 10.000 pracovních míst pokrýt. Na druhou stranu potřebujeme pokrýt i potřeby firem, které tady hledají vyšší přidanou hodnotu, a to znamená podpořit školství, podpořit střední školy i univerzity,“ řekl Vondrák.

Nové zaměstnance hledala na pracovním veletrhu i česká armáda. Její profesní poradce Michal Plasuň řekl ČTK, že armáda přijímá každý rok přes 2000 lidí. „Nabízíme různé pozice od řidičů, přes střelce, základní funkce u útvarů až po kuchaře nebo elektromechaniky,“ řekl. Armáda hledá i strážné k hradní stráži, časovače děl nebo operátory raketových systémů. Základní čistý plat je podle Plasuně kolem 25.000 korun. Noví zaměstnanci jej dostanou po tříměsíčním výcviku, který je zároveň zkušební dobou. Mezi bonusy je pak například proplácení jízdného.

Přidej komentář jako první k "Tisíce míst nabízely v Ostravě automobilky, banky i armáda"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*