Trh práce má hlad – Profesia Days 2016 | HR Days 2016

Nejen poptávku po odhodlaných zaměstnancích ukázal jako trend letošní ročník veletrhu práce a lidských zdrojů, konaný minulý týden tradičně v pražských Letňanech. Zájem více než 11 000 návštěvníků byl vyvážen mimo jiné aktivní účastí firem včetně známých nadnárodních značek z oblasti prodeje i služeb.

V souvislosti se současným ekonomickým růstem v ČR se také prudce zvýšila poptávka po pracovní síle, jejíž nedostatek začal být problémem i pro velké a tradiční zaměstnavatele. Po mírné letargii předchozích let tak byly firmy nuceny se probudit a aktivně se zajímat jak o nábor, tak další práci s lidskými zdroji.

Možnost přímého kontaktu se zástupci společností se známými logy zájemcům přinesla poznání, že potenciální zaměstnavatelé jsou většinou ochotni seriózní a odhodlaným uchazečům víc než dříve vycházet vstříc. Problémem už třeba není doplnění znalostí buď přímo v praxi, nebo pomocí různých kurzů a školení v rámci zaměstnání. Stejně tak se obvyklou součástí lákadel staly kromě platového ohodnocení také zaměstnanecké benefity.

Seznam soukromých firem doplnily rovněž státní instituce. Kromě policie republikové i místní se zde coby zaměstnavatel prezentovalo i ministerstvo financí a pro někoho možná nečekaně i Bezpečnostní informační služba ČR.

Mírný překvapením byla relativně slabá účast společností z oborů telekomunikací a informačních technologií, přestože právě v těchto oblastech je na tuzemském trhu práce nejvíce „vybráno“ a jedinci s potřebnými znalostmi od programování po datové sítě se téměř vyvažují zlatem.

 

Poznej sám sebe

Kromě samotných nabídek práce byla část expozice zaměřena na pomoc v otázkách, týkajících se osobní kariéry. Přímo na místě se daly získat rady o základních krocích jako sestavení životopisu nebo absolvování přijímacího pohovoru až po osobnostní testování a informace o individuálních možnostech získání nové kvalifikace. Velkému zájmu se těšily hlavně přednášky, týkající se počítačových aplikací od kancelářských programů po grafické editory nebo vytváření webových stránek. Jinde si zase návštěvníci mohli vyzkoušet, jaký účinek může mít při žádosti o práci nebo v přihlášce do konkurzu přiložení krátké videoprezentace.

Nebojíme se mladých

Dobrou zprávou pro mladší ročníky je změna trendu z nedávných let, kdy čerstvé absolventy zejména středních škol zaměstnavatelé přehlíželi a dávali jednoznačně přednost uchazečům s víceletou praxí v oboru a nejlépe přímo na konkrétní pozici. Přehodnocení postoje řada společností demonstrovala ochotou se začínajícími pracovníky průběžně pracovat a zaměřit se na vlastní výchovu středních kádrů.

Jinou formu startu do pracovního života představila nejen absolventům zóna podnikání, spojená s přednáškovým programem na hlavním pódiu. O zkušenosti i způsoby, jak překonávat těžkosti soukromého byznysu se s návštěvníky podělili majitelé startupových firem, profesionální blogeři stejně jako ti, kterým se podařilo najít onu pověstnou díru na trhu a rozjet své klasické podnikání.

Úkol pro celou firmu

Součástí celé akce byl i odborný veletrh HR Days, určeným profesionálům v oblasti lidských zdrojů. I náplň jejich přednášek a seminářů odrážela probíhající změny na tuzemské pracovní scéně. Tématy diskuzí tak byly například zapojení nejvyššího vedení firmy do tvorby strategie a určení cílů při získávání nových zaměstnanců, úskalí dlouhodobě efektivního výběru mezi uchazeči nebo hledání nejúčinnějších metod, jak posílit loajalitu zaměstnanců k firmě.

Přidej komentář jako první k "Trh práce má hlad – Profesia Days 2016 | HR Days 2016"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*