V Evropské unii vznikly za minulý rok tři miliony pracovních míst, uvedla dnes komisařka pro zaměstnanost, sociální věci a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová. Novinářům prezentovala přehled o vývoji zaměstnanosti a sociální situace v EU za letošní rok. Plyne z něj mimo jiné, že zaměstnaných letos bylo 232 milionů, v naprosté většině šlo o trvalá pracovní místa.
V říjnu ale bylo bez práce stále 8,3 procenta Evropanů, problémem je navíc nezaměstnanost mladých, která stále přesahuje 20 procent. Česká republika se čtyřmi procenty nezaměstnaných je přitom zemí s nejnižší hodnotou, je to o desetinu procentního bodu nižší údaj než v případě Německa. Nejvyšší nezaměstnanost uvádí přehled u Řecka, a to s hodnotou 23,4 procenta.
„Úsilí, které jsme vynaložili v minulých letech, přináší ovoce. Naše ekonomiky vytvářejí další pracovní místa a disponibilní příjmy domácností se zvyšují. Avšak mnozí lidé, i když pracují, jsou stále chudí,“ míní Thyssenová.
Dokument například uvádí, že v roce 2015 čelilo 23,7 procenta lidí v EU riziku chudoby nebo sociálního vyloučení, což odpovídá zhruba 119 milionům lidí. Jde ovšem o nejnižší počet od roku 2010.
Budoucnost práce se mění s nástupem digitální ekonomiky, upozornila komise. Investice do informačních a komunikačních technologií sice mezi lety 2005 až 2010 zajistily asi třetinu hospodářského růstu EU, přesto ale je v této oblasti stále mnoho neobsazených pracovních míst.
Přehled zároveň připomíná, že v roce 2015 a v prvních devíti měsících roku 2016 bylo členským státům předloženo téměř 2,2 milionu žádostí o azyl. Uprchlíci při začleňování na trhy práce v EU čelí překážkám, jako je nižší úroveň vzdělání a nedostatečné jazykové znalosti, uvedla komise.