Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky svého rozsáhlého průzkumu mezd. Materiál poskytuje přehledné porovnání finančního ohodnocení u 8 klíčových segmentů ve 14 regionech České republiky. Z průzkumu vyplývá, že v Jihočeském kraji chybí lidé v technických oborech, roste zájem o dělníky z Ukrajiny a nejvyšší mzdy dosahují až 180 tisíc měsíčně.
Meziročně došlo v regionu k 5 % zvýšení volných pracovních míst, aktuálně je dokonce k dispozici více otevřených pozic než nezaměstnaných.
Dlouhodobým nedostatkem kandidátů trpí jižních Čechách nejvíce firmy z technických oborů, především ze strojírenství, a dále i z textilní a potravinářské výroby. Chybí především dělníci, svářeči, seřizovači, konstruktéři a inženýři kvality, velký nedostatek je i švadlen. „Žádný problém naopak nemáme s obsazením administrativních pozic. Vzhledem k tomu, že v našem regionu chybí kvalitní technické školy, chybí nám lidé do technických oborů. Zato zde máme relativně velký počet absolventů humanitních škol, kteří mají často kvalitní jazykové vzdělaní. Uplatnění nachází v rozvíjejícím se segmentu podnikových služeb,“ sděluje Vladimír Šlajch, vedoucí pobočky personální agentury Grafton Recruitment v Českých Budějovicích.
Nedostatek zkušených uchazečů se snaží firmy kompenzovat i tím, že začínají častěji nabírat absolventy škol bez zkušeností a praxe. Lákají také pracovníky z jiných regionů ČR. „Náš region má tu výhodu, že představuje atraktivní místo pro život. Oproti jiným oblastem ČR se nám poměrně úspěšně daří lákat pracovníky z jiných krajů, zejména z Prahy a Středočeského kraje, a to jak na nižší, tak na vyšší pracovní pozice,“ přibližuje Vladimír Šlajch a dodává: „Problémy nemáme ani s návraty studentů po absolutoriu škol. Z Prahy, Brna, Olomouce, ve valné většině případů se chtějí vrátit do jižních Čech.“ Naproti tomu však jižní Čechy bojují s dojížděním pracovníků za hranice, kde mají možnost získat lepší mzdu.
Podobně jako jinde v ČR také v Jihočeském kraji roste poptávka po zaměstnancích jiných národností, a to především u dočasného přidělování pracovníků do výrobních firem. „Firmy mají zájem zejména o pracovníky z Ukrajiny, se kterými jsou v regionu jen dobré zkušenosti. Dříve relativně často zaměstnávané Rumuny či Bulhary nyní firmy nabírají méně,“ popisuje Vladimír Šlajch.
Nejméně obvyklou pozicí, kterou personalisté v jižních Čechách obsazovali, byl tenisový trenér. Nejvíce pracovních pozic pak představovali operátoři výroby, kteří si na Českobudějovicku mohou vydělat 18-25 tisíc korun měsíčně. Nejsilněji přitom nabíraly firmy zabývající se výrobou plastů anebo společnosti působící v oblasti automobilového, textilního či potravinářského průmyslu.
Nejvyšší mzdy v Jihočeském kraji podle analýzy Grafton Recruitment dosahují až 180 tisíc měsíčně (ředitel výrobního závodu), což je desetinásobek příjmu nejhůře placených operátorů výroby, řidičů VZV či recepčních. Existuje málo pozic, kde by si člověk v Jihočeském kraji mohl vydělat více než na srovnatelném místě v Praze, jednou z výjimek je specialista telefonického prodeje, který v jižních Čechách může brát v základu až 28 tisíc, ale v Praze si přijde nejvýše na 27 tisíc. Obecně jsou pražské mzdy v průměru vyšší. Nejvíce je to patrné v informačních technologiích, kde velmi často platí, že tam, kde jihočeské mzdy končí, tam pražské začínají. Výše mezd je přitom vždy uváděna jako měsíční hrubá mzda včetně bonusů a variabilních složek.
V IT si v jihočeském regionu nejvíce vydělají ředitel IT (80-120 tisíc), ředitel SW vývoje (65-90), IT manažer a zkušený SAP konzultant (50-80), naopak nejméně bere specialista technické podpory 1. stupně (25-35 tisíc).
Ve výrobě má nejvyšší mzdu, a zároveň nejvyšší v celém regionu, vedoucí závodu, který si měsíčně přijde na 100-180 tisíc, následují technický ředitel (70-120) a manažer kvality (60-110), naopak nejnižší mzdy mají výrobní dělníci a operátoři výroby spolu s řidiči VZV (18-25) a brusiči (18-27 tisíc). Ředitel nákupu a logistiky bere na jihu Čech 70-110 tisíc, naopak skladník 20-25 tisíc. Ve stavebnictví a realitách bere nejvíce Business Development Manager (45-65 tisíc), nejméně přípravář a rozpočtář (25-35).
V kategorii bankovních a finančních služeb mají nejvyšší mzdu finanční ředitel (80-150 tisíc), finanční manažer (60-90) a firemní bankéř pro velké podniky (40-55), na opačném konci spektra jsou pracovník obchodní přepážky (20-30), finanční účetní bez zkušeností (22-30) a specialista pohledávek bez zkušeností (25-30).
Z obchodních pozic berou v jihočeském regionu nejvíce výkonný ředitel či CEO (80-160 tisíc), obchodní ředitel (60-130), nejméně specialista telefonického prodeje (20-28) a prodavač/prodejní asistent (18-22). V administrativě berou nejvíce ředitel HR (80-120), zkušený HR manažer (60-90) a nejméně HR administrátor (23-32) spolu s recepční bez zkušeností (18-23 tisíc). V jihočeském zdravotnictví má ze sledovaných pozic nejvyšší mzdu manažer klinických studií (60-140 tisíc), následuje všeobecný praktický lékař (70-100), nejméně si vydělá zdravotní sestra (22-27 tisíc).