Ústí nad Labem se potýká s úbytkem veřejně prospěšných pracovníků, například v obvodě Neštěmice jich je o polovinu méně než před rokem. Podle pravidel úřadů práce se lidé po roce vykonávání veřejně prospěšných prací musí totiž vrátit zpět do evidence nezaměstnaných. Radnici tak ale chybí lidé na úklid ulic, parků nebo údržbu zeleně. ČTK a Českému rozhlasu to řekla starostka Yveta Tomková (Vaše Ústí).
Loni měly Neštěmice přes stovku veřejně prospěšných pracovníků, kteří se starali zejména o úklid nebo zeleň, nyní jich je podle Tomkové o více než 50 procent méně. Většina lidí se podle pravidel musela po roce vrátit minimálně na tři měsíce zpět na úřad práce a teprve po této době mohou znovu nastoupit jako veřejně prospěšní pracovníci. Podle Tomkové to jsou při tom lidé, kteří mají mizivou šanci najít stabilní zaměstnání. „Opravdu mají problém se na trhu práce uplatnit. Z té stovky si našli práci pouze dva, ostatní nemají šanci. Většinou jsou to lidé se základním vzděláním bez kvalifikace,“ vysvětlila Tomková.
Například Šluknovsko získalo od pracovního úřadu výjimku a může stejné lidi zaměstnávat na veřejně prospěšné práce opakovaně. O udělení výjimek rozhodují od května některá kontaktní pracoviště úřadu práce. „Po porovnání míry nezaměstnanosti ve Šluknovském výběžku a ostatních regionech Ústeckého kraje jsme se rozhodli vyčlenit 5,5 milionu korun na dalších 45 míst na veřejně prospěné práce,“ uvedl už dříve ředitel krajské pobočky úřadu v Ústí nad Labem Radim Gabriel.
Neštěmice sice výjimky taky získaly, ale jen v ojedinělých případech. „Týkají se většinou jen lidí starších 50 let, matek samoživitelek nebo handicapovaných. Několik jich máme, ale je to mále. Počítali jsme s tím, že minimálně zase stovku lidí zaměstnáme,“ řekla Tomková a doplnila, že úřad práce nyní často posílá na veřejně prospěšné práce místo těch, kteří pracovat chtěli, lidi bez pracovních návyků. „Posílají nám lidi, kteří 15, 20 let nepracovali, kteří nemají o práci zájem. Jsou tady den a potom nepřijdou nebo onemocní. A lidi, kteří pracovali dobře a rádi, jsou bohužel zpátky na úřadech práce,“ vysvětlila Tomková.
Variantou by podle ní bylo, kdyby o veřejně prospěšných pracích mohly rozhodovat samy obce. „Mohl by existovat klíč, který by zohledňoval počet obyvatel a míru nezaměstnanosti, a byla by stanovená minimální hranice, kolik lidí má obec takto zaměstnat. Obec by si pak sama vybírala z lidí, kteří v ní žijí. Stát by mohl peníze posílat přímo radnicím a ty by mohly veřejně prospěšné pracovníky zaměstnat jako kmenové zaměstnance. Vyřešila by se tím spousta věcí a ubyla by spousta papírování,“ dodala Tomková.
Zaměstnat mohou obce své obyvatele také jako asistenty prevence kriminality a koordinátory veřejně prospěšných prací. I toho Neštěmice využívají. S úřadem práce už jednalo i vedení Ústí nad Labem. I z magistrátu zazněl požadavek na zajištění více veřejně prospěšných míst.