Ve státní sféře ode dneška vzrostou mzdy

Mzdy státních zaměstnanců, úředníků, hasičů, vojáků či policistů ode dneška stoupnou o čtyři procenta. V září o tom rozhodla vláda, na výplatních páskách se změna projeví v prosinci. Příští rok by si státní zaměstnanci měli na svých platech proti letošku v průměru přilepšit o 1876 korun a jejich průměrný měsíční plat by tak měl vzrůst na 28.855 korun. To o 1500 korun převyšuje průměr mezd v celé ekonomice v letošním druhém čtvrtletí.

Už od začátku školního roku dostali přidáno učitelé a nepedagogičtí zaměstnanci v regionálním školství, tarify učitelů stouply o šest procent, ostatních o čtyři. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Pozdější termín souvisí s platností nové úhradové vyhlášky.

Nejvíc přidáno dostanou v absolutních číslech státní zástupci a od nich odvozené profese, kterým přibude měsíčně 3417 korun a budou brát v průměru 97.540 korun. Úředníci na místech pod služebním zákonem dostanou přidáno 2428 korun, jejich plat by měl vzrůst na 32.875 korun.

Znovu přidáno by zaměstnanci státu mohli dostat i příští rok. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) už by ale nemělo jít o plošné navyšování, zlepšit odměňování by podle něj zasloužily zvlášť některé profese. Očekává se, že téma bude aktuální i kvůli sněmovním volbám, které Česko čekají příští podzim

Přidej komentář jako první k "Ve státní sféře ode dneška vzrostou mzdy"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*