Vedení pošty považuje vyhlášenou stávku za nezákonnou

Česká pošta považuje stávku ohlášenou na 19. prosince za nezákonnou. Požadavky menšinových odborů přidat k tarifní mzdě 2500 Kč všem zaměstnancům jsou podle vedení podniku mimo ekonomickou realitu. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Tři menší odborové organizace dnes vyhlásily na pondělí 19. prosince dvouhodinovou stávku. V protestu chtějí pokračovat celý den ve čtvrtek 22. prosince. Ke stávce se podle odborů připojí 6000 lidí, tedy asi pětina zaměstnanců.

„Na výzvu vedení, že nebyly vyčerpány všechny možnosti, které předchází případné stávce, a že by stávka poškodila firmu, její zaměstnance a zákazníky, předseda stávkového výboru Evžen Dvorský prohlásil, že je mu to jedno. Jednání menšinových odborů je chaotické a jejich představitelé neustále mění své názory a požadavky,“ uvedl Vitík. Menšinové odbory podle něj nesplnily své povinnosti zejména tím, že nepředložily seznamy stávkujících a pracovišť, na kterých stávka bude.

Dvorský tvrdí, že stávkový výbor požádal písemně vedení pošty o poskytnutí seznamu zaměstnanců a pracovišť pro vytvoření přehledu stávkujících, ale to mu prý podklady odmítlo vydat. Na poště je celkem devět odborových centrál, velké organizace se k protestu nepřipojí.

Podle ředitele internetové přepravní služby Zaslat.cz Miroslava Michalka se stávka pravděpodobně neprojeví v ještě větším zpoždění dodávek balíků, ale spíše ve větším počtu nedoručených zásilek, které si lidé budou muset vyzvedávat přímo na pobočkách. „To v praxi přinese ještě větší fronty u přepážek a zatížení tamních pracovníků,“ uvedl. Stávka podle něj zvýší zájem o soukromé přepravce.

Vedení České pošty se s většinou odborů koncem listopadu dohodlo na navýšení mezd od dubna 2017 o 2,6 procenta, tedy v průměru zhruba o 550 Kč měsíčně. „Je to maximum, které může v současné době za stávající ekonomické situace podniku vedení České pošty přidat do tarifních mezd. Za poslední tři roky přidalo vedení České pošty do tarifních mezd přes jednu miliardu korun,“ dodal Vitík.

Přidej komentář jako první k "Vedení pošty považuje vyhlášenou stávku za nezákonnou"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*