Vláda navrhla zpomalit růst platů představitelů státní moci

Vláda, mimo Plán legislativních prací na zbývající část roku 2018, schválila návrh zákona předložený ministryní práce a sociálních věcí, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., jehož cílem je zafixování násobku pro výpočet platové základny představitelů státní moci.

„Podle původního znění zákona by plat poslance, který je dnes 75 900 korun, vzrostl na cca 91 tisíc korun, ale podle nové úpravy se bude jednat o nárůst na částku cca 82 700 korun, rozdíl tedy činí 8 300 korun,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

Podle současné právní úpravy obsažené v zákoně č. 236/1995 Sb. by od 1. ledna 2019 mělo dojít ke skokovému navýšení násobku platové základny představitelů státní moci, a to na 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Schválený návrh novely má stabilizovat výši násobku pro výpočet platové základny představitelů státní moci na hodnotě 2,5, která je platná pro kalendářní rok 2018.

V důsledku této změny by po 31. prosinci 2018 byla hodnota platové základny představitelů státní moci měněna pouze v návaznosti na změny výše průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.

Vzhledem k tomu, že z judikatury Nejvyššího soudu vyplývá povinnost každoročně stanovovat platové základny z údaje o průměrné nominální měsíční mzdě na přepočtené počty zaměstnanců v nepodnikatelské sféře, nikoliv z údaje o průměrné nominální měsíční mzdě fyzických osob v nepodnikatelské sféře, bylo navrženo v rámci dotčené novely znění zákona č. 236/1995 Sb. také příslušným způsobem zpřesnit.

Přidej komentář jako první k "Vláda navrhla zpomalit růst platů představitelů státní moci"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*