Vláda schválila návrh na zvýšení důchodů od ledna 2019

Vláda na svém zasedání schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení penzí od ledna příštího roku. Novela zvyšuje základní výměru důchodu z 9 na 10 procent průměrné mzdy u nově přiznávaných i již vyplácených důchodů a také zvyšuje penzi o 1 000 korun měsíčně důchodcům, kteří dosáhli věku 85 let.


Zvýšení se podle přechodného ustanovení bude týkat i těch důchodců, kteří dosáhli věku 85 let před účinností zákona. Předloha zvyšuje všechny důchody, bez ohledu na výši, o 320 korun.

„Návrh na změnu zákona o důchodovém pojištění vychází z programového prohlášení vlády, kde predikujeme, že průměrná valorizace bude činit 598 Kč. Celkem dojde k navýšení o 918 Kč. Jedná se tak o nejvyšší zvýšení důchodů za posledních 20 let,“ řekla po jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

Zvýšení základní výměry znamená nárůst výdajů v příštím roce téměř o 12 mld. Kč. Zvýšení důchodů o 1 000 Kč měsíčně důchodcům, kteří dosáhli věku 85 let, znamená nárůst výdajů v roce 2019 o 2,2 mld. Kč.

Přidej komentář jako první k "Vláda schválila návrh na zvýšení důchodů od ledna 2019"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*