Všechno pro zaměstnance, úzká specializace už škodí

Přetrvávající přetlak poptávky nad nabídkou na trhu práce prohlubuje výhody, které zaměstnavatelé nabízejí zaměstnancům. Rychlý průzkum Předvýběru.CZ mezi personalisty potvrdil, že mezi hlavní trendy současnosti patří výraznější volnost v práci, než bylo dříve zvykem.

„Nedostatek lidí přiměl firmy uvědomit si, že je lepší se nějak dohodnout a nabídnout lidem motivující podmínky, než lpět na starých přístupech a nemít zaměstnance,“ shrnuje František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.CZ.

Nejsilnějším trendem současnosti je tak přizpůsobování pracovní doby potřebám zaměstnanců, shodlo se osm personalistů z deseti (77 %). „Nejčastěji je to v případě maminek, které potřebují určitou toleranci, pokud jde o příchod do práce, a hlavně jistotu, že stihnou vyzvednout děti ve školce,“ upřesňuje František Boudný. Každý dvacátý personalista zmiňuje i možnost volných pátků.

Čtyři z deseti personalistů dneska dávají přednost „univerzálním kandidátům“, zatímco dříve byli nejpoptávanější úzce zaměření specialisté. „Dneska firmy dávají přednost lidem, kteří jsou otevření se něco naučit a zvládají více oblastí, ve kterých se dokážou zorientovat,“ vysvětluje šéf Předvýběru.CZ.

Firmy štědře poskytují i benefity, které s prací přímo nesouvisejí – například příspěvek na bydlení a dopravu, uvádí 68 % personalistů. Nejčastěji se tak nadstandardním zabezpečením snaží motivovat zaměstnance na nižších pozicích.

„Běžně dneska firmy akceptují zaměstnávání cizinců,“ uzavírá Františe Boudný, podle něhož téměř každý druhý personalista (46 %) má zkušenost se zaměstnáváním lidí z Ukrajiny, z Balkánu či ze Slovenska.

Přidej komentář jako první k "Všechno pro zaměstnance, úzká specializace už škodí"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*