Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Mzdy a platy»Výše odměn na seniorních pozicích ve firmách meziročně klesla
    Mzdy a platy

    Výše odměn na seniorních pozicích ve firmách meziročně klesla

    hrmag.czBy hrmag.cz13. 12. 2023Žádné komentáře3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Z průzkumu kariérního portálu StartupJobs vyplývá, že nejnižší mzdy ve výši okolo 30 tisíc korun mají juniorní pracovníci v kreativě a administrativě. Na nejvyšší mzdu dosahující částky 100 tisíc a výš naopak dosáhnou jen seniorní IT odborníci –⁠ těm nevývojářským však oproti roku 2022 průměrná mzda klesla. Průzkum každoročně porovnává mzdová ohodnocení nabízených pozic v českých inovativních firmách. Kromě seniorů a juniorních pracovníků přitom sleduje také výši odměn u středně zkušených pracovníků neboli mediorů. Jejich ohodnocení totiž ilustruje, nakolik se juniorní pracovníci mohou v dané profesi po finanční stránce posouvat.

    Průzkum se soustředí také na rozdíly mezi požadovanou a akceptovanou výší odměny u různých pozic. Největší rozdíl v očekávání byl letos patrný u seniorních vývojářských i nevývojářských IT pozic, nejmenší u juniorů v obchodu a managementu či u mediorů v marketingu. Juniorní obchodníci však během náborového řízení požadují o 10 tisíc korun více, tedy přibližně o čtvrtinu vyšší mzdu než v loňském roce. Nejhůře jsou na tom aktuálně juniorní pracovníci v kreativě. Nejenže požadují o šest tisíc korun méně než loni, ale jejich průměrná odměna se pohybuje nepatrně pod hranicí 30 tisíc korun, což činí v meziročním srovnání o 21 % méně.

    Zatímco v roce 2022 dosáhli na mzdu překračující v průměru hranici sto tisíc korun i seniorní pracovníci v managementu, letos takovou mzdu pobírají pouze seniorní pracovníci v IT profesích. „Podle výše mzdového hodnocení lze sledovat, po jakých pozicích je aktuálně poptávka. Některé výzkumy pracovního trhu v České republice ukazují, že klesá zájem po IT odbornících. Z naší analýzy však vyplývá, že stále jde o nejlépe hodnocené profese a že pokles poptávky nemůže být dlouhodobý,“ komentuje průzkum Filip Mikschik, zakladatel a CEO portálu StartupJobs.

    Kdo si polepšil
    Mzdy seniorních pracovníků v administrativě letos poskočily ze 45 tisíc na 62 tisíc korun, což znamená meziroční nárůst o 37 %. V analytice pobírají pracovníci v průměru o tisícovku méně než loni, přičemž o podobnou částku klesly i jejich nároky na výši mzdy –⁠ zatímco loni u pohovorů požadovali 75 tisíc korun, letos to bylo 74 tisíc. Junioři na nevývojářských pozicích v IT si oproti roku 2022 polepšili o 22 % a nyní v průměru pobírají 49 tisíc korun měsíčně. V marketingu se mzda seniorních pracovníků zvýšila ze 64 na 68 tisíc korun, zatímco juniorům ve stejné profesi vzrostla odměna pouze o necelá tři procenta na 36 tisíc korun.

    Data průzkumu také ukazují, že junioři v managementu požadují 48 tisíc korun, což je o tři tisíce korun nižší mzda než loni. Jsou přitom ochotni akceptovat stejnou mzdu jako v loňském roce, tedy 42 tisíc korun. Reálně však pobírají 43 tisíc. Seniorním pracovníkům v marketingu mzdy stouply o 5,4 %, takže nyní v průměru pobírají 68 tisíc korun. V managementu poklesla výše odměn seniorům o 6,6 % ze 106 tisíc na 99 tisíc korun a seniorním obchodníkům pak o 16 % ze 74,8 tisíc korun na 70,2 tisíc korun. Juniorští obchodníci si polepšili, a to o tři tisíce korun.

    „Obecně platí, že mzdy v kreativě mají až na juniorní pozice tendenci růst. Přestože většinou nejde o velké částky, je to trend, který pokračuje, pravděpodobně podpořený inflací. Můžeme ale také sledovat, že klesá výše požadované mzdy. Pracovníci u pohovorů své nároky sice nesnižují, ale také už nenadsazují očekávané peníze tolik jako v předchozích letech. Zatímco loni si uchazeči říkali v průměru o 20 procent více, než byli ochotni akceptovat, letos si říkají jen o 13 % více. Poslední roky jsme sledovali extrémní růst mezd, letos však vidíme, že se trend relativně umírnil. To, že lidé nechtějí meziročně více, ale stejně nebo méně, značí, že se trh alespoň o něco narovnal,“ doplňuje Filip Mikschik.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Nedostatek pracovních sil v pohostinství a cestovním ruchu během léta zůstává akutním problémem

    2. 7. 2025

    V květnu byla míra nezaměstnanosti 2,8 %

    2. 7. 2025

    Letní sezóna v gastronomii a cestovním ruchu se rozjíždí naplno

    1. 7. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Regionální kanceláře jsou nejdražší v Praze a nejlevnější v Sofii
    • Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model
    • Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.