Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»HR»Zaměstnanci chtějí rovnováhu pracovního a soukromého života, automatizace se nebojí
    HR

    Zaměstnanci chtějí rovnováhu pracovního a soukromého života, automatizace se nebojí

    hrmagBy hrmag28. 6. 2017Žádné komentáře4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Průzkum personální agentury Randstad ukázal, že dobrá rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a příjemná atmosféra na pracovišti se může stát pro ženy a generaci mileniálů rozhodujícím faktorem při volbě zaměstnavatele, IT patří stále mezi nejpopulárnější obory a automatizace nevzbuzuje v lidech obavy ze ztráty zaměstnání.

    Výsledky nejnovějšího globálního průzkumu Randstad Employer Brand Survey, který personální agentura Randstad zrealizovala mezi nejprestižnějšími zaměstnavateli ve 26 zemích světa, ukázaly, že zaměstnavateli nepřináší atraktivitu pouze výše mzdy či jeho stabilita. Pro rostoucí počet zaměstnanců – zejména z řad žen a tzv. mileniálů – jsou rozhodujícími faktory při volbě zaměstnavatele také možnost docílit dobré rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem a příjemná atmosféra na pracovišti. Vyváženost pracovního a soukromého života se na seznamu priorit zaměstnanců posunula za uplynulý rok o 1 pozici, aktuálně zaujímá 3. místo. Příjemná pracovní atmosféra pak představuje u žen dokonce nejvyšší prioritu. „Jde o oblasti, kterým by firmy měly věnovat zvýšenou pozornost, aby i do budoucna dokázaly přilákat dostatečný počet talentovaných pracovníků,“ říká Hana Púllová, ředitelka společnosti Randstad, a dodává: „Work/life balance je stále důležitějším fenoménem, a to nejen na západ od našich hranic. Mladí lidé nechtějí pracovní kariéře obětovat své zájmy a rodiče zase stále více zdůrazňují potřebu trávit dostatečný čas s rodinou. Při pohovorech s uchazeči o zaměstnání se s tímto názorem setkáváme za poslední dva roky stále častěji, přičemž prakticky nehraje roli, o jaký obor se zajímají.“

    Důležité pro zaměstnavatele, ale ne pro zaměstnance

    Průzkum zjistil také další nesrovnalosti mezi tím, co zaměstnavatelé prezentují jako důležitý faktor své značky zaměstnavatele a co skutečně hledají a oceňují zaměstnanci. Například nabídku zahraniční profesní zkušenosti, kterou považuje většina zaměstnavatelů za důležité lákadlo, označila více než polovina respondentů za nedůležitou. „Tohle zjištění průzkumu plně potvrzuje skutečnost, se kterou se setkáváme u kandidátů o práci na denní bázi – Češi v posledních letech ztrácí zájem o zahraniční kariéru. Z našeho nedávného průzkumu na toto téma vyplývá, že o práci v cizině má zájem jen necelá čtvrtina lidí. Důvodů je určitě mnoho, ovšem k těm základním patří atraktivita České republiky, bezpečnost a samozřejmě i zdejší dostatečná nabídka zajímavých pracovních pozic,“ komentuje Hana Púllová.

    Nejvíce a nejméně populární odvětví

    Průzkum Randstad se zaměřil i na popularitu jednotlivých oborů. I když obor informačních technologií ztratil v uplynulých letech několik bodů, stále patří k spolu s dalšími technologickými obory a humanitními vědami k TOP 3 oblastem, ve kterých by zaměstnanci rádi získali práci. Sektory finančních služeb, rychloobrátkového spotřebního zboží (FMCG), logistika, služby a pohostinství se umístili na žebříčku popularity nízko, když je za atraktivní odvětví označilo pouze 41 %, 40 %, 40 %, 38 % a 33 % respondentů průzkumu. „Společnosti působící v těchto sektorech najdou ve výsledcích průzkumu vážné varování. 8 z 10 zaměstnanců by z různých důvodů uvažovalo o přechodu z těchto odvětví do jiných,“ přibližuje Hana Púllová.

    Automatizace změní pracovní pozice – rekvalifikace je vítána

    Průzkum se zaměřil i na další žhavé téma současného pracovního trhu – na postupující fenomén automatizace. „I když se na trhu diskutuje, nakolik hrozí zánik pracovních pozic i oborů, průzkum ukázal, že třetina zaměstnanců v Severní Americe a v Evropě se domnívá, že automatizace jim pomůže zlepšit jejich práci. V Latinské Americe, v Asii a v Tichomoří jsou lidé ještě optimističtější, na automatizaci má pozitivní názor více než polovina lidí zapojených do průzkumu,“ říká Hana Púllová s tím, že dalších téměř 40 % všech dotazovaných zaměstnanců se domnívá, že automatizace nebude mít na jejich práci vliv. Obavy tedy má jen minorita.

    Automatizace snižuje objem rutinních úkolů a činností a uvolňuje čas, aby zaměstnanci mohli pracovat na zajímavějších a náročnějších projektech. Způsobuje ale také to, že některé dovednosti zaměstnanců budou zastarávat. Společnosti tak budou muset klást mnohem větší důraz na potřebu rekvalifikace svých zaměstnanců. Při dotazování respondentů na jejich názor na potřebu vzdělávání by rekvalifikaci přivítalo 58 % zaměstnanců po celém světě, za předpokladu, že jejich plat zůstane stejný nebo se zlepší.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag

    Related Posts

    Odkud si české firmy najímají zaměstnance na dálku?

    29. 11. 2023

    Pracovní trh postrádá samostatné účetní

    28. 11. 2023

    Nová globální platforma radí, jak si co nejsnadněji najít práci či kvalifikované experty

    27. 11. 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Třetina zájemců o práci ukončí výběrové řízení předčasně, zájem uchazeče udrží přesnější a rychlejší komunikace
    • Třetí čtvrtletí roku 2023 přineslo nejvyšší počet nových kancelářských prostor za poslední tři roky
    • Hodnota trhu podnikových služeb celosvětově přesáhla 1 bilion euro
    • ABSL ocenila nejzajímavější inovace oboru podnikových a IT služeb roku 2023
    • V oboru podnikových a IT služeb letos přibylo 10 tisíc zaměstnanců
    • V Česku je nejméně ICT specialistek z celé EU, Ness chce přispět ke změně
    • V IT ubývá nabízených pozic, firmy začínají více vyžadovat docházku na pracoviště
    • Tlak na růst mezd do konce roku ještě zesílí
    • Bojí se Češi umělé inteligence?
    • Pražské kanceláře brzy budou nedostatkové zboží
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.