Zaměstnanci OKD mají k dispozici mobilní pracoviště úřadu práce

Zaměstnanci, kteří budou v následujících měsících odcházet z těžební společnosti OKD, mají ode dneška k dispozici mobilní poradenské středisko Úřadu práce ČR. Jeho pracovníci budou zájemcům poskytovat poradenské služby přímo v prostorách Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, v němž OKD ke 31. březnu ukončí těžbu. ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Důl má nyní kolem 1500 zaměstnanců, kteří pracují na šachtách Staříč a Chlebovice. Specialisté úřadu práce jim budou k dispozici v pondělí ve Staříči a v úterý a ve středu v Chlebovicích, vždy od 07:00 do 15:00.

OKD chce zhruba 500 zaměstnanců Dolu Paskov převést na jiné šachty v karvinské části revíru, jako motivaci jim nabízí příspěvek až 80.000 korun. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský dnes řekl ČTK, že o přesun už projevilo zájem více než 260 zaměstnanců. Ostatní mají možnost rozhodnout se až do konce ledna. Zhruba 300 lidí v dole zůstane i po ukončení těžby a budou se starat o jeho technickou likvidaci.

Ostatní zaměstnanci Dolu Paskov budou v lednu dostávat výpovědi pro nadbytečnost a ve firmě ke 31. březnu skončí. Dostanou odstupné ve výši sedminásobku platu. Generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková uvedla, že specialisté budou do konce března s odcházejícími horníky probírat jejich situaci a seznámí je s nabídkou volných pracovních míst v regionu i v celém Česku, tak, aby v ideálním případě nastoupili rovnou k novému zaměstnavateli. Zájemci se také dozvědí, jaká rekvalifikace pro ně bude nejvhodnější, nebo získají informace o sociálních dávkách a podmínkách nutných pro jejich přiznání.

Čelechovský připomněl, že kromě toho pro odcházející zaměstnance OKD funguje i firemní projekt Nová šichta. „Obě ty kanceláře jim pomáhají nejenom napsat životopis, přihlásit se, hledat nové zaměstnání a pokud možno udělat všechno pro to, aby nemuseli být evidováni na úřadu práce a najít jim hned nové místo,“ řekl mluvčí OKD.

Firma je od loňského května v úpadku. I s dodavatelskými společnostmi má asi 11.000 zaměstnanců. Do existenčních potíží se dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé jí povolili reorganizaci, vedení OKD nyní hledá strategického partnera.

Přidej komentář jako první k "Zaměstnanci OKD mají k dispozici mobilní pracoviště úřadu práce"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*