Zaměstnanci Poldi čekají do konce dubna, pak jich desítky odejdou

Zbývající zaměstnanci kladenské huti Poldi, kterých je asi 170, čekají do konce dubna, pak jich desítky podají výpověď. ČTK to dnes řekla hospodářka odborářů Poldi Marie Rezková. Za poslední rok odešlo přes 200 lidí. Výroba v podniku stojí téměř půl roku, zaměstnanci i dodavatelé energií čekají na zaplacení mezd a faktur. K obnovení výroby má pomoci reorganizace, bližší informace ale zaměstnanci nemají, vedení společnosti s nimi nekomunikuje.

Podle Rezkové zprávy o možném obnovení výroby po reorganizaci berou lidé s rezervou, dokud se neozve vedení společnosti s konkrétním termínem povolání zaměstnanců do práce. „My jsme stále v agónii,“ uvedla hospodářka odborářů. K napětí podle ní přispívá i to, že se stále posouvá rozhodnutí soudu o úpadku společnosti. Soud už měl rozhodnout v únoru, nedávno ale prodloužil lhůty pro vyplacení věřitelů a jednání pokračuje. Věřitelům společnost dluží miliony korun.

Zaměstnanci, kterým podnik dluží výplaty, začali dostávat náhradu mzdy od úřadu práce. Tento postup umožňuje zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Protože jde ale celkem o zhruba 300 lidí, úřad jim peníze posílá postupně kvůli administrativnímu zpracování.

Výplaty mezd se v Poldi zpožďují dlouhodobě, předloni v červnu vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost a později uspořádali protestní shromáždění. Minulý rok plánovali stávku, kterou ale nepodpořila většina členů odborů.

Přidej komentář jako první k "Zaměstnanci Poldi čekají do konce dubna, pak jich desítky odejdou"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*