Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Benefity»„Záruky pro mladé“ podpořily už téměř 8 tisíc lidí
    Benefity

    „Záruky pro mladé“ podpořily už téměř 8 tisíc lidí

    hrmag.czBy hrmag.cz21. 7. 2019Žádné komentáře4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Celkem 7 965 mladých lidí z celé ČR vstoupilo do projektu „Záruky pro mladé“. Více než polovina z nich, celkem 4 231, už podepsala pracovní smlouvu. Úřad práce ČR dosud poskytl zaměstnavatelům příspěvky v celkové výši přesahující 562 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že jednání o nových dohodách stále probíhají, počet mladých lidí v novém zaměstnání stále roste.

    Dohromady 13 regionálních projektů s názvem „Záruky pro mladé v …. kraji“ realizuje Úřad práce ČR v jednotlivých regionech prostřednictvím svých krajských poboček, a to v rámci Operačního programu Zaměstnanost, ze kterého jde na úhradu projektů 85 %. Zbylých 15 % pak ze státního rozpočtu ČR. Celkem má úřad k dispozici na podporu snížení nezaměstnanosti mladých lidí téměř 1,3 mld. Kč.

    Projekty začal Úřad práce ČR realizovat postupně od prosince 2015 a poběží do května 2021 v Karlovarském kraji, v ostatních regionech až do prosince 2021. Kompletní přehled je uveden na http://portal.mpsv.cz/upcr/esf/projekty_v_realizaci.

    „Projekty podporují mladé nezaměstnané do 29 let, bez rozdílu dosaženého vzdělání. Jsou určené zejména těm, kteří jsou ohroženi dlouhodobou nezaměstnaností. Absence pracovních návyků, chybějící praxe, nedostatečné vzdělání, ale také věk, například u mladistvých, jsou riziky, která jsou u této cílové skupiny zvlášť naléhavá. Úřad práce ČR spolupracuje se všem partnery na trhu práce, s cílem zvýšit zaměstnatelnost mladých lidí a zlepšit jejich postavení na trhu práce. Získání chybějící praxe, návrat do vzdělávání nebo řešení nevyhovující kvalifikace formou rekvalifikací, s využitím Národní soustavy kvalifikací a profesních kvalifikací, jsou možnosti, které odborní poradci v projektech s mladými lidmi řeší,“ vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

    Úřad práce ČR spolupracuje se zaměstnavateli zejména při umisťování účastníků projektu na společensky účelná pracovní místa (SÚPM) – vyhrazená. Zaměstnavatelům projekt umožňuje získat mladé lidi sice bez větších zkušeností, ale naopak s potenciálem a možností zaučit je přímo ve firmě pod dohledem zkušených mentorů. Šanci na nové pracovní místo dostávají klienti, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR alespoň 3 měsíce a od doby, kdy ukončili studium, získali maximálně 3 roky praxe.

    Odborní poradci projektu komunikují se zaměstnavateli v rámci konkrétních pracovních pozic, ve snaze maximálně párovat vhodné účastníky projektu na nabízená místa. Pokud je uchazeč vybrán a sjednána dohoda se zaměstnavatelem, může ÚP ČR poskytnout firmě finanční podporu na dobu 6 až 12 měsíců na mzdové náklady. Výše příspěvku, včetně výdajů zaměstnavatele na odvody na zdravotní a sociální pojištění, se odvíjí od kumulace hendikepů umisťovaného uchazeče (např. dlouhodobá evidence, nedostatek praxe, omezená mobilita, zdravotní postižení, neodpovídající vzdělání, …) Úřad práce ČR vyhledává tyto pracovní příležitosti pro odborné praxe mladých lidí v regionech v rámci nabídky volných pracovních míst, ale také monitoringu zaměstnavatelů, který realizuje přímo ve firmách.   

    Největší počet uzavřených dohod podporujících zaměstnání mladých lidí do 29 let dosud uzavřela Krajská pobočka ÚP ČR v Brně (893). Mezi účastníky projektu tvoří většinu bývalí studenti středních škol s maturitou a odborných učilišť. Do projektu vstupují také mladí lidé se základním vzděláním. Zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky v administrativě, prodeji, ve službách, v technických oborech, řemeslech či ošetřovatelství.

    Kromě příspěvku na mzdy účastníků projektu může Úřad práce ČR poskytnout zaměstnavateli také příspěvek na mentora. Tím je zaměstnanec firmy, který dohlíží na plnění plánu odborné praxe a zároveň zaškoluje po dobu 4 až 7 měsíců přijatého nového zaměstnance. Maximální výše příspěvku je 198 Kč/hod., přičemž nejvyšší týdenní rozsah může činit 15 hodin. Dosud eviduje Úřad práce ČR celkem 684 uzavřených dohod na poskytnutí těchto příspěvků. Nejvíce (316) v Moravskoslezském kraji. Firmy využívají mentory hlavně v odborných technických oborech, v účetnictví, obchodu, ve školství, stavebnictví, v neziskových organizacích, marketingu nebo ve výrobě a v provozu.

    „Celkový počet mladých lidí do 29 let mezi nezaměstnanými převyšuje 40 000. Z toho je téměř 3 000 mladistvých, kteří by měli být s ohledem na jejich věk v systému vzdělávání, nikoli začínat svoji pracovní kariéru evidenci Úřadu práce ČR. Projekty pro tuto skupinu nezaměstnaných jsou proto velmi užitečné. Stejně tak je však velkým přínosem rozvoj spolupráce se všemi aktéry, včetně škol, samosprávy a zaměstnavatelů, při řešení zaměstnanosti této skupiny,“ dodává Kateřina Sadílková.

     K 30. 6. 2019 bylo v evidenci Úřadu práce ČR celkem 6 959 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Z toho absolventů bylo 4 028. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR 75 823 volných pracovních míst. Nejčastěji se jednalo o pozice pro montážní dělníky, kováře, nástrojáře, obsluhu pojízdných zařízení a strojů ve výrobě, pomocníky ve výrobě nebo řemeslníky či pracovníky v informačních službách.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Firmy v železničním průmyslu nabízejí stovky pracovních míst pro letošní absolventy technicky zaměřených středních škol

    23. 5. 2025

    Každý šestý Čech je obětí šikany. Nejčastěji je agresorem nadřízený

    15. 5. 2025

    Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá

    15. 5. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    • Absolventi technických oborů mají na trhu práce výhodu
    • RPO ušetří při náboru zaměstnanců až polovinu času a čtvrtinu nákladů
    • Nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek uchazečů bue přetrvávat i v roce 2025
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.